Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
Melih Gökçek 28 Ekim'de istifa ediyor Melih Gökçek 28 Ekim'de istifa ediyor
Parti kurulmadan 5 vekili oldu Parti kurulmadan 5 vekili oldu
CHP'li Aytun Çıray partisinden istifa etti Aytun Çıray partisinden istifa etti
   Siyaset
'Her yere sızan FETÖ seçimlere mi karışmadı'
CHP'nin, 2009 seçimlerinden itibaren tüm tartışmalı seçimve referandum sonuçlarında FETÖ payının araştırılması yönündeki Meclis araştırma önergesi AKP oylarıyla reddedildi.
 
Tarih: 19.06.2017 - Saat: 15:29:19
 
CHP'nin, 2009 seçimlerinden itibaren tüm tartışmalı seçimve referandum sonuçlarında FETÖ payının araştırılması yönündeki Meclis Araştırma Önergesi AKP oylarıyla Genel Kurulda reddedildi. Önerge hakkında söz alan CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, "Kol kola birlikte yürüdüler. 12 Eylül referandumunda mezardakiler dahi kalkıp gelse, dediler. Oy namustur, seçim adaletini sağlamak iktidarın görevidir. Bugün 3 YSK üyesi, il seçim kurulu başkanı 11 hakim, il seçim kurulu üyesi 59 hakim, ilçe seçim kurulu başkanı 210 hakim görevden uzaklaştırılmış ve tutuklanmışsa bu seçimlerde FETÖ payı konuşulmadan adalet sağlanamaz. İktidar, FETÖ ile beraber adil sınav sistemini, adil mülakat düzenini çökertti. İşte biz şimdi devlette adalet ve liyakat için yürüyoruz. Mülkün temeli adaletse, vatandaşın oy hakkına sahip çıkacak bir seçim güvenliğini sağlamak devletin asli görevidir. Referandumlarda, belediye ve milletvekili seçimlerinde işbirliği yaptığınız FETÖ terör örgütünün seçim sonuçlarındaki şaibeli kararlarını araştırmadan “adalet” nasıl sağlanır? Seçim sonuçlarında FET֒nün parmağı araştırılmadan FET֒nün devletteki yayılma süreci asla anlaşılamaz." dedi.

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan'ın yazılı açıklaması ise şöyle:


"FETÖ devlet içinde devlet olmuş, iktidarın haberi yok. Okullar, üniversiteler, finans kurumları, AVM'ler, kamu kurumları, ihaleler liyakate dikkat edilmeden belli yerlere verilmiş. Adaletin ve hukuk devletinin, seçim güvenliğinin yok olmasına yol açacak bir durum elbirliğiyle yaratılmış. Siyasetin rotasını belirleyen seçim sonuçlarına FETÖ müdahalesi konuşulmadan adalet sağlanamaz, FETÖ ile eksiksiz mücadele edilemez.

Ben 30 Mart 2014'te Denizli Büyükşehir Belediye Başkan adayıydım. Şimdi elimdeki tutanaklarla ortada ki, bana verilen oyları başka adaya yazdılar, gerekli tüm itirazlarımı yaptım. Bunların tamamı bu iktidarın gözü önünde gerçekleşti.


AKP ve FETÖ'nün akın zamana kadar elbirliğiyle devletin tüm olanaklarını paylaştığı koalisyon, kendisini özellikle seçim süreçlerinde göstermiş, somut itirazlara karşın olumlu sonuçlandırılmayan, baştan reddedilen seçim sonuç tutanaklarına dair kararlar seçimde adalete ve seçme seçilme hakkına olan güveni yok etmiştir. Birçok adayın, partinin ve seçmenin gözünde cemaatçi yapılanmanın devletin kritik noktalarında verdiği kararlar, adalet duygusunu ve hak arama yollarını köreltmiştir.


İktidar, FETÖ ile beraber adil sınav sistemini, adil mülakat düzenini çökertti. İşte biz şimdi devlette adalet ve liyakat için yürüyoruz. Mülkün temeli adaletse, vatandaşın oy hakkına sahip çıkacak bir seçim güvenliğini sağlamak devletin asli görevidir. Referandumlarda, belediye ve milletvekili seçimlerinde işbirliği yaptığınız FETÖ terör örgütünün seçim sonuçlarındaki şaibeli kararlarını araştırmadan “adalet” nasıl sağlanır? Seçim sonuçlarında FET֒nün parmağı araştırılmadan FET֒nün devletteki yayılma süreci asla anlaşılamaz.

Devletin her alanını ele geçirmeye dönük çalışma yürüten FETÖ/PDY yapılanmasının seçim süreçlerinde de etkisini sürdüreceği açıktır. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinden 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçimlerine kadar gerçekleştirilen tüm yerel ve genel seçimlerde, referandumda ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde görev almış İl ve İlçe Seçim Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu üyelerinin açıkça belirtilmesi gerekir. Bu üyelerden FETÖ/PDY Soruşturması kapsamında gözaltına alınan, tutuklanan üyeler varsa araştırılması Meclisin de görevidir. Bu üyelerden tutuklanan ya da gözaltına alınanlar varsa, bu üyelerin imza attığı seçimlere ilişkin sonuçlar hakkında yasal ve idari incelemelerin başlatılması için ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla irtibata geçilmesi Meclis eliyle olmalıdır. Seçim güvenliğinin hukuk devleti ilkesi gereğince sağlanmasına dönük çözüm önerilerinin geliştirilmesi; seçim mağdurlarının şikâyetlerinin dinlenmesi; açıkça şaibe tespit edilen seçimler hakkında yasal işlemlerin başlatılması için gerekli çalışmaların yapılması amacıyla verdiğimiz önerge AKP oylarıyla reddedilmiştir."

Vişne Haber Ajansı

Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika,'Her yere sızan FETÖ seçimlere mi karışmadı'

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Site Yazarları
İmambakır Üküş
İmambakır Üküş; Kadir Topbaş istifası zincirin ilk halkası
Prof.Dr. Ahmet Özer
Giderem Van'a doğru
Atay Sözer
Büyük nümayiş
Dr. Dursun Kırbaş
İktidarın ayırdına varamadıkları
Turgut Ünlü
10 Ağustos bana göre Çanakkale zaferi olarak kutlanmalı
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
CHP, bir geniş cephe partisine evrilebilir mi?
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Toroslar Ağlarken
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
Ahmet Tatar: FETÖ davaları rotasından çıkmış ve ciddiyetsiz
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Adalet yürüyüşü yarınlar için
Yaşar Seyman
Benazir'i neden yazdım?
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim