Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
Melih Gökçek'ten sonra su faturaları düştü Melih Gökçek'ten sonra su faturaları düştü
IŞİD'in kaçırdığı 6 Ezidi çocuk Türkiye'de bulundu IŞİD'in kaçırdığı 6 Ezidi çocuk Türkiye'de bulundu
Pasaportlara zam geliyor! Pasaportlara zam geliyor!
   Eğitim
'ÖSYM'yi Deli Dumrul mu yönetiyor?'
CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin ÖSYM tarafından belirlenen ve kamuoyundan gelen tepkiler sonucunda düşürülen sınav ücretlerini Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı bir soru önergesi ile meclis gündemine taşıdı.
 
Tarih: 16.03.2017 - Saat: 12:19:52
 
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)'nin üniversitelere ve çeşitli kamu kurumlarına giriş ile mesleklerde yükselmek için şart koşulan kimi sınavların tek elden yapılmasını amaçlayan idari ve mali özerkliğe sahip, özel bütçeli bir kamu kurumu olduğunu hatırlatan Didem ENGİN, "Ancak son yıllarda ÖSYM tarafından açıklanan sınav ücretleri kurumun sahip olduğu tek elden merkezi sınav yapma yetkisinin kamu hizmeti olduğunu unutarak monopol bir özel şirket gibi davranmaya başladığını göstermektedir" diyerek ÖSYM'nin fahiş ücret uygulamasına tepki gösterdi.

2017 yılında yapılacak olan KPSS Alan Bilgisi testine yönelik olarak açıklanan KPSS ücretlerinde geçen yıl üç oturum için 165 TL ödeyen bir adaydan bu yıl aynı ders başlıkları için 420 TL ödenmesinin istendiğini belirten Didem ENGİN, gençlerden ve kamuoyundan gelen yoğun tepki sonucunda geri adım atmak zorunda kalan ÖSYM'nin KPSS Alan Bilgisi sınav ücretlerini Genel Yetenek ve Genel Kültür testi de dâhil olmak üzere 180 TL olarak güncellediğini belirtti.

ÖSYM'yi Deli Dumrul Mu Yönetiyor?

ÖSYM'nin fahiş sınav ücreti uygulamasının yalnızca KPSS ile ya da sınav ücretleri ile sınırlı kalmadığını hatırlatan Didem ENGİN, 2016 yılında gerçekleştirilen TUS için adaylardan 220 TL alınırken bu sene 300 TL talep edildiğini belirterek "Ayrıca adaylar KPSS'ye ödedikleri ücretin ardından sorulara itiraz etmek istediklerinde de soru başına ÖSYM tarafından belirlenen ücretleri ödemek zorunda kalırken, açıklanan bir avuç kadroya atanmak için tercih yapmak istediklerinde de yine ücret ödemek zorunda bırakılmaktadır. ÖSYM ek yerleştirme, başvuru hizmeti, yeniden şifre edinme gibi basit işlemler için dahi adaylardan ücret talep etmektedir. ÖSYM adeta Deli Dumrul anlayışıyla yönetiliyor" dedi.
Didem ENGİN önergesinde aşağıdaki sorulara yanıt istedi:
1. ÖSYM'nin talep ettiği ücretler hangi kriterlere göre ve kim ya da kimler tarafından belirlenmektedir?
2. Ülkemizde genç işsizliği %24'e yükselmişken ve sokaklarımızda yüz binlerce gencimiz işsizken, iş arayan ya da üniversiteye girmek için sınava girecek gençlerden bu kadar yüksek ücretler talep edilip, sonra tepki olunca ücretlerin indirilmesinin mantıki ve vicdani açıklaması var mıdır?
3. Ülkemizde enflasyon 2016 yılında %8.53 olarak gerçekleşmişken, ÖSYM'nin sınav ücretlerine enflasyon oranını kat ve kat aşan zam yapmasının mantığı nedir?
4. KPSS’nin maliyeti aday başına tahminen ne kadardır? ÖSYM bu sınav için adaylardan ne kadar kâr koyarak ücret talep etmiştir?
5. ÖSYM tarafından 2016 yılında kaç sınav yapılmıştır? Bu sınavlara giren aday sayısı kaçtır? ÖSYM 2016 yılı boyunca sadece sınav hizmeti için ne kadar harcama yapmıştır? Bu sınavlar için adaylardan alınan toplam ücret ne kadardır?
6. Bundan sonra ÖSYM sınav ücretlerinin belirlenmesinde izlenecek yöntem ne olacaktır? 

Vişne Haber Ajansı


Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika,'ÖSYM'yi Deli Dumrul mu yönetiyor?'

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Site Yazarları
İmambakır Üküş
İmambakır Üküş: Ataşehir'deki olay Battal İlgezdi değil CHP'ye saldırı olayıdır
Prof.Dr. Ahmet Özer
Giderem Van'a doğru
Atay Sözer
Man Adası Reza'ya karşı
Dr. Dursun Kırbaş
İktidarın ayırdına varamadıkları
Turgut Ünlü
10 Ağustos bana göre Çanakkale zaferi olarak kutlanmalı
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
CHP, bir geniş cephe partisine evrilebilir mi?
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Birgül Ayman Güler: Yönetim sistemimiz hangi model?
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
Ahmet Tatar: FETÖ davaları rotasından çıkmış ve ciddiyetsiz
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Ömer Faruk Eminağaoğlu'dan istifa eden belediye başkanları hakkında suç duyurusu
Yaşar Seyman
Yaşar Seyman; Kadınlar seçme şampiyonu
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim