Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
Bahçeli'den seçim barajı ve erken seçim açıklaması Bahçeli'den seçim barajı açıklaması
Rehber öğretmenlere camide toplantı zorunluluğu! Öğretmenlere camide toplantı zorunluluğu!
Şehit yakınlarına tanınan askerlik muafiyetinin kapsamı genişliyor Askerlik muafiyetinin kapsamı genişliyor
   Yazarlar
'Reform (Dönüşüm) Programı' Safsatası!
Necdet Pamir; ''Başbakan'' Davutoğlu, ''Reform Programı''nın ilk 9 maddesini açıkladı! Aslında halka diyorlar ki: ''Sizde bu ense varken, biz daha çok tokat atarız.''
 
Tarih: 08.11.2014 - Saat: 15:14:02
 
“Başbakan” Davutoğlu, “Reform Programı”nın ilk 9 maddesini açıkladı! Aslında halka diyorlar ki: “Sizde bu ense varken, biz daha çok tokat atarız”. 

İlk madde: İthalata olan bağımlılığı azaltacaklarmış. Hadi canım siz de! Yıllardır, ithalatın en önemli kalemi, enerji ithalatı… Hem toplam ithalata, hem de enerji ithalatına baktığınızda, anlatılan masal cascavlak ortaya çıkıyor.
2002 yılında toplam ithalat faturamız 51,5 milyar dolar; 2013’te olmuş 251,6 milyar dolar! Azaltmak şöyle dursun; yaklaşık 5 kat arttırmışlar. Maşallah! Yaptıkları, yapacaklarının teminatıydı ya! Hadi hesap edin bakalım, bu “performans”la daha kaç kat artacak? Hiç sıkılma yok… 

İthalatın bu denli patlamasının temel nedeni neydi? “Enerji ithalatı!” Enerji tüketimindeki dışa bağımlılık, 2002’de % 67’ydi; 2013’te % 72’ye çıkmış! 1990’da % 52’ydi… Yani, AKP döneminde azalmamış; % 5 artmış dışa bağımlılık! Yaptıklarınız, yapacaklarınızın teminatıydı ya; 2023’e kadar, bakalım daha ne kadar artacak? Azaltacaklarmış!
2002 yılında enerji ithalat faturamız 9,2 milyar dolar. 2013’te olmuş 55,9 milyar dolar. 6 katından fazla artmış! 

Azaltacaksınız öyle mi? 12 senedir azalta azalta bir hal olmuşsunuz!

“Reform Programı”nın 4. Maddesi’nde de “Yerli kaynaklara dayalı enerji üretim programı”nı yerleştirmişler! 

Yalandan kim ölmüş?

Yerli kaynaklar hangileri? Petrolün % 92’si, doğal gazın % 98’i ithal ediliyor. Son yıllarda, büyük bir “başarıyla”, kömür ithalatına da hız verdi bu ekip… Elektrik üretiminde kullanılan kömürün de yaklaşık yarısını ithal ediyoruz. 2013’te 27 milyon tona yakın kömür ithal edip, yaklaşık 3,5 milyar dolar ödenmiş.

Demek ki yerli kaynak denince; yerli linyit, hidroelektrik, rüzgar, güneş, jeotermal, biyoyakıt ve enerji verimliliğini dikkate almamız gerekiyor.

Vaatleri neydi? "2018 yılında enerji üretiminde yerli kaynak payını yüzde 35'e çıkarmayı planlıyoruz" buyurmuş Davutoğlu Ahmet bey… Ama bir zahmet bakmamış mı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) verilerine? 

Türkiye’deki santrallerin mevcut kurulu gücü 68 bin megawatt (MW)’ın az üzerinde… bunun yaklaşık % 31’i (21 bin 191 MW) doğal gaz santrali… Bilmem Davutoğlu’nun haberi var mı? Doğal gazın % 98’i ithalatla temin ediliyor. EPDK’nın, mevcut 21 bin 191 MW’lık doğal gaz santrallerine İLAVE olarak verdiği veya işlemlerini tamamlamak üzere olduğu yeni doğal gaz santrallerinin toplam kurulu gücü ne kadar biliyor mu? Biz söyleyelim: 29 bin MW! İthal kaynak payını böyle mi azaltıp, yerli kaynak payını arttıracak? Buna bir de YENİ ithal kömür santralleri için verilmiş/verilmekte olan 15 bin MW’lık kapasiteyi ekleyin. Böyle mi azalacak ithalat? Davutoğlu’na bir “sır” vereceğim. İthal kömür, yerli bir kaynak değil; adından anlaşılacağı gibi, ithal ediliyor! Tıpkı doğal gaz gibi… Böyle mi artacak yerli kaynak payı? “SIFIR SORUN” diyerek, tüm komşularla, hatta komşu olmayanlarla bile “papaz olmayı” abisiyle birlikte becerdiğine göre, artma azalma konusunda da sonucun ne olacağı, şimdiden belli!

5. maddeye yerleştirdikleri “enerji verimliliğini geliştirmeye” hiç girmeyelim! Enerji verimliliği değerlerimiz, OECD’den çok düşük oranda ve son yıllardaki “gelişimimiz, OECD gelişiminden düşük. Mevcut verimlilik değerleri konusunda sağlıklı istatistikleri yok ki, hangi baz seviyeden, hangi hedefe gidileceği belli ve inandırıcı olsun. Genel geçer, herkesin hoşuna gidecek, bol laf saltası yapıp, “yersen” diye halkın ağzına tıkıştırıyorlar. Palavradan hedefler uydurup, yükü de konuttaki tüketiciye bindirmeye çalışıyorlar. Televizyonlarda içi boş “Enerji Hanım” ya da “EN-VER” vb. programlarla, sözüm ona enerji tasarrufunu teşvik ediyorlar. Enerji tasarrufu ile enerji verimliliğinin birebir aynı şeyler olmadığını bile bildiklerini sanmıyorum. İlber (Ortaylı) hoca bunların hepsini sınıfta bırakırdı. Bizim çocukluğumuzda, arkadaşlarımıza isimleri üzerinden tekerlemelerle takılırdık. Biri de “ENVER/TAVUKLARA YEM VER” şeklindeydi. Bunların işi “tavuklara yem vermek”… Artık kim tavuk ya da “yem” nedir, nasıl yenir? Onu da siz bilin!

Reform Programı’ymış… “Dönüşüm”müş. Hadi canım siz de!

Necdet Pamir

Etiketleme: türkiye, istanbul, gerçeği, haberleri, son dakika, Necdet Pamir, 'Reform (Dönüşüm) Programı' Safsatası!

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Yazarın Diğer Yazıları
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz? ...
Kandil’de Petrol Arama ve 'Çözüm Süreci'? ...
'Duyduğunuz, çakalların ulumasıdır. Safları sıklaştırın çocuklar…' ...
TPAO’nun Özelleştirilmesi Üzerine ...
'Reform (Dönüşüm) Programı' Safsatası! ...
  Site Yazarları
İmambakır Üküş
İmambakır Üküş; Topbaş, Gökçek, Altepe, Edip Uğur yargılanacak mı?
Prof.Dr. Ahmet Özer
Giderem Van'a doğru
Atay Sözer
Atay Sözer; Babayiğit
Dr. Dursun Kırbaş
İktidarın ayırdına varamadıkları
Turgut Ünlü
10 Ağustos bana göre Çanakkale zaferi olarak kutlanmalı
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
CHP, bir geniş cephe partisine evrilebilir mi?
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Birgül Ayman Güler: Yönetim sistemimiz hangi model?
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
Ahmet Tatar: FETÖ davaları rotasından çıkmış ve ciddiyetsiz
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Ömer Faruk Eminağaoğlu'dan istifa eden belediye başkanları hakkında suç duyurusu
Yaşar Seyman
Yaşar Seyman; Taşeron
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim