Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
Bahçeli: Askeri planlama ve hazırlık yapmak gerekli Bahçeli'den savaş çağrısı
Çavuşoğlu: Referandumu yok sayıyoruz Çavuşoğlu: Referandumu yok sayıyoruz
İmambakır Üküş; Kadir Topbaş istifası zincirin ilk halkası Kadir Topbaş istifası zincirin ilk halkası
   Gündem
Adalet kabloya takıldı
Başbakanlık bünyesinde görev yapacak olan ve kurulması aylar alan OHAL Komisyonu’nun kablo çekilmediği için Başbakanlık verilerinden yararlanamadığı ortaya çıktı.
 
Tarih: 12.08.2017 - Saat: 10:33:59
 
Kurulması aylar süren OHAL Komisyonu’nun Başbakanlık kurumsal sistemine bağlanamadığı ortaya çıktı. Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre; Başbakanlığa bağlı olarak kurulan, üyeleri Başbakan tarafından belirlenen komisyonun Başbakanlık kurumsal ağı ile iletişim sağlanması için gereken metro ethernet bağlantısının kurulumunun tamamlanmadığı öğrenildi. Kurulum sağlandığında kapatılan Askeri Yargıtay binasında çalışmalarını sürdüren komisyon ile Başbakanlık arasında ‘kota’ ve ‘adil kullanım noktası’ limitleri olmadan, sınırsız data kullanımı ile iletişim sağlanabilecek. Başbakanlık, 2017 yılına ait Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nu 8 Ağustos’ta yayınladı. Raporda, 2017 yılının ilk altı aylık bütçe uygulama sonuçları ve ikinci altı aya ilişkin beklentileri, hedefleri ve faaliyetleri yer aldı. Başbakanlığa 2017 yılı için 1 milyar 584 milyon 358 bin TL başlangıç ödeneği ayrılmıştı. Ancak kurum, başlangıç ödeneğinin yüzde 80.7’sini yani 1 milyar 279 milyon 115 bin 854 TL’sini yılın ilk 6 ayında harcadı. Başbakanlık, 2016 yılında da başlangıç ödeneğinin yüzde 84.2’sini ilk altı ayda bitirmişti.

Dokunulmazlık ‘faaliyeti'

Ocak- Haziran döneminde Adalet Bakanlığı’ndan Başbakanlığa gönderilen 245 adet milletvekili yasama dokunulmazlığı dosyası, TBMM Başkanlığı’na gönderildi. Öte yandan raporda, Başbakanlığın, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili açılan 226 adet davaya müdahil olduğu bilgisi yer aldı.

Komisyon bağlanamıyor!

Raporda, kurulup çalışmaya başlaması aylar süren KHK’lere bağlı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu için de bilgilere yer verildi. Başbakanlığa bağlı, komisyon için “tahsis edilmiş hizmet binasında Başbakanlık kurumsal ağı ile iletişim sağlanması için metro ethernet bağlantısının kurulumu tamamlanmak üzeredir” ifadeleri kullanıldı. Yani, komisyonun Başbakanlık verilerinden faydalanması için gereken kablo bağlantısının uzun süre eksik kaldığı anlaşıldı. Kablo sisteminin kurulması ile birlikte kapatılan Askeri Yargıtay binasında çalışmalarına devam eden komisyonun Başbakanlık sisteminden ‘kota’ ve ‘adil kullanım noktası’ limitleri olmadan, sınırsız ve kesintisiz yararlanabilmesinin sağlanacağı belirtildi.

4 yıllık plan çöpte

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş ile birlikte Başbakanlığın kapısına kilit vurulacak olması Başbakanlık planlarına da yansıdı. Raporda, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş planlaması nedeniyle 2016-2020 dönemi için hazırlanan taslak Başbakanlık Stratejik Planı uygulamaya konulmamıştır. Bu çerçevede, kurumsal iş süreçlerinin belirli bir plan çerçevesinde yürütülmesini ve harcama birimlerine tahsis edilen kamu kaynaklarının etkili, verimli, ekonomik şekilde kullanımını teminen 2017 yılı Başbakanlık İş Planı’nın hazırlık çalışmaları yürütülmüştür” ifadeleri kullanıldı.

Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika, Adalet kabloya takıldı

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Site Yazarları
İmambakır Üküş
Kılıçdaroğlu: 2019 seçimlerini kazanacağız
Prof.Dr. Ahmet Özer
Giderem Van'a doğru
Atay Sözer
Büyük nümayiş
Dr. Dursun Kırbaş
İktidarın ayırdına varamadıkları
Turgut Ünlü
10 Ağustos bana göre Çanakkale zaferi olarak kutlanmalı
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
Erol Kızılelma; Mücadele için
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Toroslar Ağlarken
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
#Adalet için yollara!
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Adalet yürüyüşü yarınlar için
Yaşar Seyman
Benazir'i neden yazdım?
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim