Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
Kılıçdaroğlu, 1 Mayıs Mesajı yayımladı Kılıçdaroğlu, 1 Mayıs Mesajı yayımladı
Tunceli’de 31 yer özel güvenlik bölgesi ilan edildi! 31 yer özel güvenlik bölgesi ilan edildi
İşkenceyle suçlanan öğrencilere 46'şar yıl hapis istemi İşkenceci öğrencilere 46'şar yıl hapis istemi
   Siyaset
AKP’de 2019 kaygısı
İl başkanları, MYK ve MKYK referandum sonuçlarını değerlendirdi, ‘Kapsayıcı bir politika izlemezsek 2019’da başarılı olamayız’ denildi.
 
Tarih: 21.04.2017 - Saat: 08:32:12
 
Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan AKP il başkanları, MYK ve MKYK’de, referandum sonuçları değerlendirilirken çok sayıda üyeden özeleştiri geldi.

AKP il başkanları, MYK ve MKYK’nın önceki gün gece geç saatlere kadar süren toplantılarında referandum sonuçları masaya yatırıldı. Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre; Toplantılarda, üyelerin büyük bölümü referandumdan partinin başarıyla çıktığını belirtirken, bazı üyeler referandum sürecinde kullanılan söylem, strateji ve politikalara eleştiri getirdi. Referandumdan başarıyla çıkıldığını belirten üyeler, “Değişikliğin gündeme geldiği süreçte kamuoyu anketlerinde evet oranı yüzde 35’lerdeydi. 6 ay gibi kısa bir sürede yüzde 51.4’e çıkmıştır. Ekonomi, iç ve dış politikanın çalkantılı olduğu süreçlerde bu tip reformların topluma kabul ettirilmesi zordur. Bu sonuç hem siyasi hem de sosyolojik açıdan önemli bir başarıdır” değerlendirmesini yaptı.

Bazı üyeler, özellikle Akdeniz ve Ege’de ‘evet’ oylarının düşük çıkmamasına karşın anayasa değişikliğine ‘hayır’ demesinin sosyolojik olarak iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek “Hem evet hem hayır oylarının temelinde ne var? Tek başına Erdoğan karşıtlığı ya da destekleyiciliği temel bir parametre midir? Daha şehirli, dışarı etkileşimine açık sahil bölgelerinde ve büyükşehirlerde hayır çıkması iyi analiz edilmelidir. Kaygılı ve tedirgin olan vatandaşların kazanılması, kaygılarının giderilmesi için kapsayıcı bir politika izlenmeli. Şimdiye kadar izlenen parametrelerde değişiklik ve reform şart. Aksi takdirde 2019 yılında yapılacak seçimlerde başarılı olamayız” dediler.

Eyalet tartışması

Bazı üyeler, kullanılan söylem ve dili eleştirirken, bazıları da Erdoğan’ın danışmanı Şükrü Karatepe’nin sözleriyle başlayan eyalet tartışmasının sonucu olumsuz etkilediği, kararsız olan MHP seçmeninin ‘hayır’a kaymasına neden olduğuna dikkat çekti. Akdeniz ve Ege’de ‘Sistem değişikliği tek adam ve diktatörlüğe yol açacak” kaygısının kırılamadığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu yönde sürdürdüğü propagandaya karşı partinin etkili bir söylem geliştirilemediği, değişikliğin anlatılamadığı değerlendirmesi yapıldı.

Kongre takvimi netleşiyor

Başbakan Yıldırım, teşkilatlara olağan kongre için çalışmalara başlanması talimatı verdi. AKP, belde, ilçe ve il kongrelerinin eylül ayı ya da en geç yıl sonuna kadar tamamlayıp olağan kongreye hazır olmak istiyor. Erdoğan’ın parti üyesi olduktan sonra genel başkanlığa ne zaman karar verirse olağan kongre takviminin de buna göre ayarlanması, 2018 Eylül’ünde yapılacak kongrenin bu yıl sonbaharına ya da 2018 yılının ilkbaharına çekilebileceği kaydediliyor.Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika,AKP’de 2019 kaygısı

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Site Yazarları
İmambakır Üküş
CHP’deki Tartışmalar Neye Hizmet Ediyor?
Prof.Dr. Ahmet Özer
Hayattan yazı, yazıdan hayat yapmak
Atay Sözer
48.6 olmanın tarifsiz huzuru içindeyim…
Dr. Dursun Kırbaş
Levent Gültekin, Güzelbahçe’ye geliyor
Turgut Ünlü
Bir '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' daha
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Toroslar Ağlarken
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
Sine-i millet ya da direnç
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Hukuk ve demokrasi mücadelesine, her koşulda, her bedeli göze alarak devam...
Yaşar Seyman
Newroz Ateşleri Yanacak!
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim