Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
Nuriye Gülmen hakkında mahkeme ara kararını açıkladı Nuriye Gülmen hakkında mahkeme karar verdi
Kılıçdaroğlu: Devleti yöneteni kandırırsanız vay bu milletin haline 'Bir kent nasıl yönetilirmiş gösterebiliriz'
İmambakır Üküş; Topbaş, Gökçek, Altepe, Edip Uğur yargılanacak mı? İstifa eden başkanlar yargılanacak mı?
   Yazarlar
Barolar Birliği’nin hayırlı işi
Hayır diyecek olanları fakir mi buluyor acaba Sayın Cumhurbaşkanı? Yoksul, sabit gelirli, beyaz-mavi yakalı, emekçiyseniz ve hayır diyorsanız, terörist olma ihtimaliniz büyük mü?
 
Tarih: 15.03.2017 - Saat: 08:02:00
 
Devletin anayasası değiştiriliyor. Böyle hayati bir konuda görüş bildirmesi, üyelerine yön çizmesi gereken ilk kurum hangisidir denilse, barolar birliği akla gelen ilk cevap olmaz mı?
Nitekim, Türkiye Barolar Birliği de (TBB) böyle yaptı. Ülke çapında temsil ettiği avukat sayısı 100 bini aşan TBB, isteyen her avukatın görüş bildirebileceği interaktif bir platform kurdu. Üyelerinin görüşlerini aldı.
Ta yılın başında, toplumun geniş kesiminin bilgi sahibi olmadığı ocak ayında anayasa değişiklik teklifini derinlemesine ele alarak karşılaştırmalı bir metin üretti.
(http://anayasadegisikligi.barobirlik.org. tr/Anayasa_Degisikligi.aspx)
Bir tarafa yürürlükteki Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı koydu. Diğer tarafa, 32 gün sonra halkoylaması yapılacak anayasa değişiklik teklifini.
Madde madde, satır satır, kelime kelime, neyin değiştiğini, kimin, hangi kurumun hangi görev ve yetkilerinin ortadan kaldırıldığını karşılaştırmalı bir tabloya işledi.
Ve ortaya, başımıza neler geleceğini anlamak için, avukat olmaya dahi gerek kalmayacak yalınlıkta rahat okunup anlaşılır bir çalışma çıktı.
Ekran başında, bu çalışmaya biraz zaman ayıran her okuryazar, Türkiye’yi nasıl bir geleceğin beklediğini rahatlıkla görebilir. Ve bu çalışmayı okuduktan sonra hâlâ evet diyeceklerin, yeminli partililer yahut başka tür kaygı taşıyanlar olduğunu öngörebiliriz.
Bu yararlı metne, 16 Nisan’da neyi oylayacağımız merak eden herkes göz atabilir.

‘Dikili ağa璠

“Hayırcılar ve terör aynı safta. Hayır demek, bölücü terör örgütüne destek vermektir. Hayır diyenlerin bu ülkede bir dikili ağacı yok.”
Böyle dedi Cumhurbaşkanı. Geçen hafta da aynı ifadeleri kullanmıştı. Geçen ay da. Vesileler değişik olsa da ortak payda aynı: Referandum.
Dikili ağacın mühim bir konu olduğu şüphesiz. Kastın ne olduğunu anlıyorsanız daha da önemli tabii. Eski çağlarda sıkça toplanıp lüzumlu konularda söz üretmiş atalarımız bu deyimi “malı mülkü olmamak” anlamında kullanmış. Fakat günümüz siyasi üslubunda anlam kaymasına uğramış sanki.
Hayır diyecek olanları fakir mi buluyor acaba Sayın Cumhurbaşkanı? Yoksul, sabit gelirli, beyaz-mavi yakalı, emekçiyseniz ve hayır diyorsanız, terörist olma ihtimaliniz büyük mü?
İşin bu kısmı pek açık değilse de şurası açık: Bazı dikili ağaç sahipleri iyi ağaç kesiyor. Gerçekten. Binlerce, on binlerce ağacı kısa sürede yok edebiliyorlar. Onlar kadar “dikili ağacı” olmayanlara da, “aynısından bol bol yapacağız” diye fiyakalı yalanlar söylüyorlar.
Belki onların çoğu evet diyecektir. Hem bölücü örgütle aynı safta hizalanmayı kim ister.
Sorular muhtelif. Düşündükçe liste uzuyor.
Hayır diyenler bölücü terör örgütüne destek veriyorsa, neden iki ayrı renkte oy pusulası konulacak kutsal milli irade önüne mesela?
Hayırcılar ve terör aynı saftaysa, hayır pusulası üretmek, basmak, dağıtmak, terör örgütüne dolaylı yollardan müzahir olmak sayılmaz mı? Peki ya Yüksek Seçim Kurulu, Devlet Malzeme Ofisi, sandık görevlileri?
Eğer hayır demek suç olacaksa, iki seçenekli bir halkoylamasında yer almaları, kamu görevlilerini müşterek müteselsil sorumlu mu yapar, yoksa azmettirici mi?
Bu zor soruların cevabını düşünürken, diğer yandan da hayır oyu kullanmayı düşünen herkes, ne yapıp edip dikebildiği kadar ağaç diksin. Hayırlısıyla.


Çiğdem Toker - Cumhuriyet

Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika, çiğdem toker, Barolar Birliği’nin hayırlı işi

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Yazarın Diğer Yazıları
Çiğdem Toker: AKM-Kızılay metrosu yarım milyara kimde kaldı? ...
Çiğdem Toker: Rusya’ya domatesler de ‘Bayburt’tan ...
Çiğdem Toker: 2 milyar TL’lik ‘davet’ işi ...
Çiğdem Toker: Aga İnşaat ve Şentürkler’e suç duyurusu ...
Çiğdem Toker: İSKİ ihalesi AKP’li vekilin şirketi ASL’ye ...
  Site Yazarları
İmambakır Üküş
İmambakır Üküş; AKP’li başkanların istifası ve bir efsanenin çöküşü
Prof.Dr. Ahmet Özer
Giderem Van'a doğru
Atay Sözer
Atay Sözer; Babayiğit
Dr. Dursun Kırbaş
İktidarın ayırdına varamadıkları
Turgut Ünlü
10 Ağustos bana göre Çanakkale zaferi olarak kutlanmalı
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
CHP, bir geniş cephe partisine evrilebilir mi?
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Birgül Ayman Güler: Yönetim sistemimiz hangi model?
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
Ahmet Tatar: FETÖ davaları rotasından çıkmış ve ciddiyetsiz
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Ömer Faruk Eminağaoğlu'dan istifa eden belediye başkanları hakkında suç duyurusu
Yaşar Seyman
Yaşar Seyman; Taşeron
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim