Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
İstanbul'da bugün sıcaklık rekoru kırıldı! İstanbul'da bugün sıcaklık rekoru kırıldı!
Türkiye, MR kullanımında ilk sırada Türkiye, MR kullanımında ilk sırada
Ruhi Su ölümünün 32. yılında etkinliklerle anılıyor Ruhi Su ölümünün 32. yılında anılıyor
   Sendika
Birleşik Kamu-İş: Açlık sınırı kaygı verici boyutlara ulaştı
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, 4 kişilik bir ailenin Ağustos ayı açlık sınırını bin 760 lira olarak açıkladı.
 
Tarih: 06.09.2017 - Saat: 11:58:25
 
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun yaptığı araştırmaya göre; dört kişilik bir ailenin açlık sınırı Ağustos ayında bin 760 liraya, yoksulluk sınırı ise 6 bin 836 liraya yükseldi. 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı Ağustos ayında, bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında arttı.

"KAMU ÇALIŞANLARININ TEMMUZ ZAMMI AĞUSTOSTA ERİDİ"

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük, dört kişilik bir ailenin açlık sınırının ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 3,1 oranında artığını ve bin 760 liraya yükseldiğini, yoksulluk sınırının da 6 bin 836 lirayı bulduğunu kaydetti. Kütük, “Temmuz ayında kamu çalışanlarının aylıklarına yapılan zammın önemli bir bölümü, ağustos ayındaki fiyat artışlarıyla eriyip gitti” dedi. 

Yılın ilk sekiz aylık döneminde açlık sınırında yüzde 14,4 oranında artış gerçekleşirken, yoksulluk sınırının ise aynı dönemde yüzde 8,2 oranında artış oluşturduğunu belirten Kütük, “Ülkemizde 5 milyon asgari ücretlinin bin 404 liraya çalışmak zorunda kaldığı bir dönemde açlık sınırının bin 760 lira olması da ülkemizdeki emekçilerin yaşam koşullarını ortaya koymaktadır" diye konuştu.

Kütük, şöyle devam etti: "Açlık sınırında yaşanan artış büyük ölçüde, yumurta, süt yoğurt, peynir, taze sebze, makarna, şehriye ve diğer bazı besin gruplarından kaynaklandı. Ağustosta, peynir harcamaları bir önceki aya göre yüzde 11,9 artarak 72,3 liraya çıktı, patates harcamaları da yüzde 6 azalarak 50,4 lira oldu. Kuru soğan harcamaları yüzde 14,2 oranında arttı ve 15,3 liraya yükseldi. Taze meyve harcamaları yüzde 1,5 artarak 117 liraya, taze sebze harcamaları yüzde 11,7 artarak 107,1 liraya çıktı. Ekmek harcamaları yüzde 6,4 artarak 192 liraya çıktı."

BARINMA HARCAMALARI 957,9 LİRA OLDU

Kütük, gıda dışı harcamaları da şöyle açıkladı:

“Ağustos ayında, giyim ve ayakkabı harcamaları 438 liraya indi. Barınma harcamaları 957,9 lira, ev eşyası harcamaları 503 lira, sağlık harcamaları 177 lira, ulaştırma harcamaları bin 89 lira, haberleşme harcamaları 254 lira, eğlence ve kültür harcamaları 243 lira, eğitim harcamaları 177 lira, lokanta ve otel harcamaları 534 lira, diğer mal ve hizmetlerle ilgili harcamalar 333 lira, alkollü içki ve sigara harcamaları ise 367 lira oldu.”

Vişne Haber Ajansı

Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika, Birleşik Kamu-İş: Açlık sınırı kaygı verici boyutlara ulaştı

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Site Yazarları
İmambakır Üküş
Kılıçdaroğlu: 2019 seçimlerini kazanacağız
Prof.Dr. Ahmet Özer
Giderem Van'a doğru
Atay Sözer
Büyük nümayiş
Dr. Dursun Kırbaş
İktidarın ayırdına varamadıkları
Turgut Ünlü
10 Ağustos bana göre Çanakkale zaferi olarak kutlanmalı
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
Erol Kızılelma; Mücadele için
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Toroslar Ağlarken
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
#Adalet için yollara!
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Adalet yürüyüşü yarınlar için
Yaşar Seyman
Benazir'i neden yazdım?
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim