Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
Arnavutköy'de bir karton fabrikasında yangın çıktı Arnavutköy'de bir karton fabrikasında yangın
Burası okul: Müdür spor salonunu cuma günleri namaz için kapatıyor! Okulun spor salonunda cuma namazı kararı!
Diyanet’ten Milli Piyango fetvası! Diyanet’ten Milli Piyango fetvası!
   Yazarlar
Cehalete Övgü
Prof. Dr. Dursun Kırbaş; Bir profesörün, cehalete bu kadar hayran olması, kendisi ile çelişmektedir. Oysa kendisine şunu sormak lazım. Bilimi ve evreni öğretmek amacında olan üniversitede senin işin ne?
 
Tarih: 03.05.2016 - Saat: 17:19:38
 
“Okuma oranı arttıkça kendisine afakanlar bastığını ve cahil halka daha çok güvendiğini” belirten, İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Bülent Arı, hükümeti eleştiren bir bildiri yayınlayan akademisyenleri eleştirmek için, “Ben daha çok cahil ve okumamış tahsilsiz kesimin ferasetine güveniyorum bu ülkede” diye devam ediyor arkasından, “Yani ülkeyi ayakta tutacak olanlar, okumamış, hatta ilkokul bile okumamış, Üniversite okumamış cahil halktır” demiştir.

“Deliliğe Övgü” isimli kitabı düşündüren başlık, aslında içinde bir ironiyi de barındırmaktadır. Zira “Deliliğe Övgü”de “Akıldan ziyade mizahın, hidayetten ziyade derin bilginin bulunduğu”nu bilmemiz gerekmektedir. Delilik Tanrıça’sının hunisini takarak iyi insanlara tavsiyeler verdiği ünlü filozof Desiderius Erasmus (1466-1536)’un “Deliliğe Övgü” adlı kitabı aslında okuyanları başka bir dünyalara sürüklemektedir. Oysa “Cehalete Övgü” ise hem de bir Üniversitede Rektör Yardımcısı Ünvanı olan bir profesör tarafından yapılmaktadır. Bu profesör ünvanlı zat aslında cehalete övgü yaparken, dilinin altındaki bakla “Koyun sürüsü” mantığına duyulan hayranlıktır. Kişilerin kendi fikirleri olmadan, yönetenlere biat etmesine duyulan hayranlık ifade edilmektedir.

Bir profesörün, cehalete bu kadar hayran olması, kendisi ile çelişmektedir. Oysa kendisine şunu sormak lazım. Bilimi ve evreni öğretmek amacında olan üniversitede senin işin ne?

Zira üniversite üniversal bir kurumdur. Akla ve bilimsel düşünceyi merkeze alır. Biat kültürünü reddeder ve sorgular.

Bu gün ne sunulursa sunulsun, özellikle havuz medyasının sunduğu her şeyi doğru kabul eden, sorgulamayan, sürü mantığı ile biat eden kitlelere duyulan hayranlığın asıl sebebi, bu kitlelerin uyanmamasıdır. Kürsüden vaaz veren profesör etiketli bay, iktidardakilere yalakalık yaparak, yol göstermektedir. Daha çok göze girmek için “Cehalete Övgü” yolunu seçen Bay Profesör, D.Erasmus’un “Deliliğe Övgüsü”nü okusaydı, biraz bilgilenirdi. Özgeçmişini okuyunca, Edebiyat Fakültesini bitirdiği yazılı profesörün inceleme alanı “Halk Kültürü ve Folklor”dür. Folklorun etkisinde kaldığı anlaşılan bu zat-ı muhterem, iktidarın savaş yanlısı tutumunu eleştiren akademisyenlerin bildirisi karşısında yukarıya yaranmak için, kantarın topuzunu kaçırıyor. Maksadı aşan cümleleri nedeniyle, rektör yardımcılığından istifa ettiriliyor. Gelecekte parlak görevlerin kendini beklediğini bilmektedir. Zira bu çıkışıyla yukarının dikkatini çektiğinin farkındadır. Okuyan, aydınlanan insanların, kendi düşüncelerinin olacağını bilen bay profesör, aslında aydınlanmaya karşıdır. Oysa Avrupa Aydınlanma çağını yaşayarak bu günkü gelişmişlik düzeyine ulaşmıştır. Bay profesör ise köknemiş zihniyetlerle ortaçağ karanlığına dönüş yapmak isteyenlere destek çıkmaktadır.

Prof. Dr. Dursun Kırbaş

Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika, Cehalete Övgü, Prof. Dr. Dursun Kırbaş

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Yazarın Diğer Yazıları
Yalçın Bayer; İnebolu halkı 'Yiğit' bir kent olarak anılmak isteniyor...
İktidarın ayırdına varamadıkları ...
Bir Düşünelim Hele ...
Cehalete Övgü ...
Bu çılgınlık nereye kadar ...
  Site Yazarları
İmambakır Üküş
İmambakır Üküş: Ataşehir'deki olay Battal İlgezdi değil CHP'ye saldırı olayıdır
Prof.Dr. Ahmet Özer
Giderem Van'a doğru
Atay Sözer
Man Adası Reza'ya karşı
Dr. Dursun Kırbaş
İktidarın ayırdına varamadıkları
Turgut Ünlü
10 Ağustos bana göre Çanakkale zaferi olarak kutlanmalı
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
CHP, bir geniş cephe partisine evrilebilir mi?
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Birgül Ayman Güler: Yönetim sistemimiz hangi model?
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
Ahmet Tatar: FETÖ davaları rotasından çıkmış ve ciddiyetsiz
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Ömer Faruk Eminağaoğlu'dan istifa eden belediye başkanları hakkında suç duyurusu
Yaşar Seyman
Yaşar Seyman; Kadınlar seçme şampiyonu
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim