Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
Emniyet Genel Müdürlüğü'nden darbecilere 34 milyon liralık tazminat davası Emniyet'ten darbecilere tazminat davası
Bekir Bozdağ'dan Zarrab açıklaması Bekir Bozdağ'dan Zarrab açıklaması
İmambakır Üküş; Topbaş, Gökçek, Altepe, Edip Uğur yargılanacak mı? İstifa eden başkanlar yargılanacak mı?
   Yazarlar
Cumhurbaşkanı Çin’e gitti, ama bu konuyu biliyor muydu?
Çin devleti - hükümeti Cumhurbaşkanı’na kıyak geçmiş, diyeceğim, yatsın kalksın dua etsin! Çünkü Çin’i ziyaret eden Türk pasaportluların başına bu geliyor. İtibar yerlerde!
 
Tarih: 16.05.2017 - Saat: 09:02:00
 
Cumhurbaşkanı Çin’e gitti, havaalanında bir polis odasına çekilip sorgulanmadı. Polis yanında bir otel yetkilisi ile kaldığı otel odasının kapısını da gece yarısı çalmadı, kimlik-pasaport kontrolü yapmadı ve fotoğrafını da çeken olmadı.
Çin devleti - hükümeti Cumhurbaşkanı’na kıyak geçmiş, diyeceğim, yatsın kalksın dua etsin! Çünkü Çin’i ziyaret eden Türk pasaportluların başına bu geliyor. İtibar yerlerde!
10 yılı aşkın süredir Türkiye’de bir şirketin genel müdürlüğünü yapan bir işadamımız, Çin’de Türk pasaportlulara nasıl davranıldığına ilişkin gönderdiği mektupta bakın neler anlatıyor:

‘Polis, kapıyı açın’ 

“Şirketin işlerini görmek üzere, yılda en az iki kez Çin’e gidiyorum. Şirketin başkanıyla, geçen yıl Hong Kong üzerinden Çin’in Ningbo uluslararası havaalanına indik. Burada polis istasyonunda her ikimiz ayrı ayrı 45’er dakika sorgulandık. Sonra teşekkür edip bizim ülkeye girişimize izin verdiler. Oldukça gücümüze gitti. Gerekçesini sorduğumuzda normal kontrol demişlerdi, biz de peki dedik, ama not ettik!!!
Yine ikimiz kısa bir süre önce bu kez Şangay’dan Çin’e giriş yaptık ve aynı gün trenle Huangyan kentine gittik. İş yaptığımız şirketin rezerve ettiği otele yerleştik. Tam valizimi açmıştım ki kapı çaldı. Açtım, karşımda resepsiyon görevlisi bayan ve yanında resmi kıyafetli 3 kişiden oluşan polis ekibi vardı. Hayırdır buyurun dedim. Polisler fotoğrafını çekecekler dedi. Niçinini sorduğumda aldığım yanıt güvenlik gerekçesi oldu. Polis fotoğrafımı çekti ve odamdan ayrıldılar.
Hemen işverenimin odasına gittim, senin de fotoğrafını çektiler mi diye sordu. Kendimi bir an için kaçak Suriyeliler gibi hissettim. Otel odasında fuhuş baskınında yakalanan biri gibi.
Bu arada, polislerin en küçük bir kötü davranışı olmadı. Resepsiyon özür dileyerek şu bilgiyi verdi: Afganistan, Pakistan, İran, Irak ve Türkiye, yani 5 ülke vatandaşına karşı yapılan bir uygulamaymış bu. Sabah kahvaltısında otelde kalan başka Türk vatandaşı buldum ve onlara da aynısı yapılmıştı.
Dünyanın birçok şehrine yıllardır giderim. Türkiye dahil, dünyanın hiçbir yerinde sabıka kaydım yok ve hiçbir yerde polis tarafından gözaltına dahi alınmadım...”

Wikipedia: Anladıkları zaman hayat kolaylaşır 

Bir okur: Gerçekten de bizim “bakan” eğer aşama gösterdiğinde, “bakan, gören ve anlayan” konumuna yükseldiği zaman bu durumu aşarız. Ama bu zor gibi sanki, umarım ki Bakan bey bizi tamamen yanıltır... Türkiye son referandum ile kolektif herhangi bir şeyin önüne set çekti, “Tek adam” modeline geçti; bu bakımdan Wikipedia’yı anlaması, kabul etmesi, hele gidip orada bir maddeyi değiştirmesi, Tek Adam modeline uygun gözükmüyor.
Türkiye artık bir yasaklar ülkesi, bir kapalı rejim; İran’ın bir zamanlar olduğu gibi. Belki artık bizi Kuzey Kore ile aynı kefeye koyar, onunla karşılaştırırlar.
Okurum çok karamsar, ben, Bakan beyin kendi ve tek başına bu işin üstesinden geleceğine ve karamsarları şaşırtacağına inanıyorum.

2700 hâkim ve savcı adayı daha alınacak 

“Köşenizde yayımlanan ‘Adalet ile birlikte toplum siyasi iktidarın esiri oluyorsa’ başlıklı yazınızı da ilgiyle/ ibret alarak okudum. Adaletin yerini ‘siyasi adaletin’ almasına yönelik tespit ve değerlendirmeniz tek sözcükle olağanüstü. Sorunun önemini ifade etmek ve kavramsallaştırmak bakımından çarpıcı. Rahmetli O. Bölükbaşı’nın yıllar önce ‘Adalet artık Bentderesi’nde’ şeklinde değerlendirmesini hatırlıyorum.)
Bu arada, yeni hâkim/savcı adayı alımının devam ettirildiğini, olayın yazınızın içeriğinde yer alan (FET֒cülerin yargıdan temizlenmesinden sonra büyük açığı) kapatmanın da çok ötesinde olduğunu belirtmek istiyorum. Örneğin, 03.06.2017 tarihinde 2700 hâkim/savcı adayı alımı sınavı var.”
Mahmut Esen, E. Mülkiye Başmüfettişi

Orhan Bursalı - Cumhuriyet

Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika, orhan bursalı, Cumhurbaşkanı Çin’e gitti, ama bu konuyu biliyor muydu?

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Yazarın Diğer Yazıları
Orhan Bursalı: NATO’ya ‘hadi eyvallah’ kapıda mı? ...
Orhan Bursalı: İktidar mahallesi karıştı: Atatürk’ü ne yapsak... Ve CHP...
Orhan Bursalı: Laiklik ve demokrasi: Olmazsa olmaz ikili ...
Laiklik nedir? Saptırılan tartışma ve gerçek ...
Orhan Bursalı: ‘Atatürk Yemi’ tutmaz kardeşim, ama devam ...
  Site Yazarları
İmambakır Üküş
İmambakır Üküş; AKP’li başkanların istifası ve bir efsanenin çöküşü
Prof.Dr. Ahmet Özer
Giderem Van'a doğru
Atay Sözer
Atay Sözer; Babayiğit
Dr. Dursun Kırbaş
İktidarın ayırdına varamadıkları
Turgut Ünlü
10 Ağustos bana göre Çanakkale zaferi olarak kutlanmalı
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
CHP, bir geniş cephe partisine evrilebilir mi?
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Birgül Ayman Güler: Yönetim sistemimiz hangi model?
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
Ahmet Tatar: FETÖ davaları rotasından çıkmış ve ciddiyetsiz
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Ömer Faruk Eminağaoğlu'dan istifa eden belediye başkanları hakkında suç duyurusu
Yaşar Seyman
Yaşar Seyman; Taşeron
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim