Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
KHK ile ihraç edilenler: Geleceğimiz belirsiz KHK ile ihraç edilenler: Geleceğimiz belirsiz
Özel sektör çalışanları 1 Temmuz'da BES'e dahil ediliyor! Özel sektör 1 Temmuz'da BES'e dahil ediliyor!
Saray’ın yeni sözcüsü Doğu Perinçek Saray’ın yeni sözcüsü Doğu Perinçek
   Gündem
Cumhuriyetçiler, Atatürkçüler 23 Nisan’da Atatürk Parkı’nda buluşacak
CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 16 Nisandaki şaibeli referandumdan sonra çok daha büyük anlam kazandığını söyledi.
 
Tarih: 21.04.2017 - Saat: 17:39:49
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, “Ulusal Kurtuluş Savaşı”nı yöneten, millet egemenliğinin tecelli ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün olan ve ülkemizin kurtarıcısı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği dünyanın tek çocuk bayramı “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nın 16 Nisandaki şaibeli referandumdan sonra çok daha büyük anlam kazandığını söyledi. CHP örgütleri olarak 23 Nisan’ı her zamankinden daha coşkulu kutlayacaklarını dile getiren Barut, tüm Adanalıları Pazar günü saat 11.00’de Atatürk Parkı’na davet etti.

“GÜCÜNÜ MİLLETTEN ALAN KURTULUŞ MÜCADELESİ”

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut yayınladığı mesajda, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkarak direnişi örgütleyen, ülkemizin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük gücü, güvendiği milletinden aldığına işaret etti.
23 Nisan 1920’de kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, egemenliği eline alan Türk milletinin, Ulusal Kurtuluş Mücadelesini Atatürk liderliğinde yönettiğini anımsatan Barut, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin ardından, 9 Eylül 1922’de işgal güçlerinin denize dökülmesiyle Türk milletinin bağımsızlığını kazandığını vurguladı.

“23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİĞİN SİMGESİDİR”

Bağımsızlığın 29 Ekim 1923’de Cumhuriyetin ilanıyla taçlandığını ve egemenliğin kayıtsız, şartsız millete geçtiğine işaret eden Barut, “23 Nisan bağımsızlık ve özgürlük için milletin kendi egemenliğini tüm dünyaya ilan ettiği, ulusal egemenliğin, demokrasinin ve özgürlüğün simgesi olan gündür” dedi.

“EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR”

Cumhuriyeti, demokrasiyi fiilen ortadan kaldırıp, tek adamlık rejimini getirmeye hedefleyen 16 Nisandaki şaibeli referandumunun ardından 23 Nisan’ın çok daha fazla önem kazandığını kaydeden Barut, “Egemenliğin milletten alınıp bir tek kişiye verilmek istenmesine karşı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. TBMM’nin kurulduğu 23 Nisan 1920 tarihinden bu yana kesin olan bir şey var ki, o da egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olmasıdır. Cumhuriyetten, demokrasiden, özgürlükten yana olan Atatürkçüler var olduğu sürece bu gerçekliği değiştirmeye kimsenin gücü yetmeyecek. Bu nedenle 23 Nisan’ı da,19 Mayıs’ı da, 30 Ağustos’u da, 29 Ekim’i de her zamankinden çok daha coşkulu kutlayacağız” şeklinde konuştu.

“DÜNYADA KUTLANAN TEK ÇOCUK BAYRAMI”

Cumhuriyet tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olan 23 Nisan’ın Atatürk tarafından çocuklara bayram olarak armağan edildiğini anımsatan Barut, 23 Nisan’ın dünyadaki tek çocuk bayramı olduğuna dikkati çekti. Her yıl dünyanın onlarca ülkesinden çocukların Türkiye’ye gelip 23 Nisan’ı kutladığını aktaran Barut, “23 Nisan Çocuk Bayramı Atatürk’ün dünya çocuklarına bıraktığı bir dünya mirasıdır” diye konuşarak tüm çocukların bayramını kutladı.

“ÜLKEMİZİN KURULUŞ FELSEFESİNDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Çocukların Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği olduğunun altını çizen Barut, çocukların bilimi, teknolojiyi, aklı ve öngörüyü esas alan bir şekilde hayata hazırlanmalarının önemine değindi. Barut, “Atatürk ve arkadaşlarının geleceğe ışık tutan eylem ve fikirlerini, laikliği, cumhuriyeti, bağımsızlığı, millet iradesini, demokrasiyi her zaman savunacağız. Çocuklarımıza çağdaş, daha refah, yaşanabilir bir ülke bırakmak, için ülkemizin kuruluş felsefesinden de asla taviz vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“23 NİSAN’DA, SAAT 11.00’DE ATATÜRK PARKI’NDA BULUŞALIM”

Dünya üzerindeki tüm çocukların bayramını kutlayıp, Büyük Önder Atatürk ve İsmet İnönü ve arkadaşlarını da saygıyla anan CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, tüm halkı 23 Nisan Pazar günü Atatürk Parkı’ndaki resmi törenin ardından saat 11.00’de Atatürk Parkı’nda CHP örgütlerinin düzenleyeceği 23 Nisan etkinliklerine davet etti. Barut, “Gelin 23 Nisan’ı hep birlikte kutlayalım ve millet egemenliğine hep birlikte sahip çıkalım” dedi.

Vişne Haber Ajansı

Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika,Cumhuriyetçiler, Atatürkçüler 23 Nisan’da Atatürk Parkı’nda buluşacak

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Site Yazarları
İmambakır Üküş
Hayır’ın ve #AdaletYürüyüşü'nün açtığı yeni yol
Prof.Dr. Ahmet Özer
Hayattan yazı, yazıdan hayat yapmak
Atay Sözer
Katar kime ne katar?
Dr. Dursun Kırbaş
Levent Gültekin, Güzelbahçe’ye geliyor
Turgut Ünlü
Bir '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' daha
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
Anneler ve Oyları
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Toroslar Ağlarken
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
#Adalet için yollara!
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
AKP büyük kongresi ve ortaya çıkan sorunlar
Yaşar Seyman
Newroz Ateşleri Yanacak!
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim