Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
CHP’deki Tartışmalar Neye Hizmet Ediyor? CHP’deki Tartışmalar Neye Hizmet Ediyor?
YSK kesin sonuçları açıkladı YSK kesin sonuçları açıkladı
YSK ret kararının gerekçesini açıkladı YSK ret kararının gerekçesini açıkladı
   Yazarlar
Eminağaoğlu: YARSAV'da bir cemaat soruşturması yapılmıyor
Ömer Faruk Eminağaoğlu: Kurulduğundan bu yana hakkında iki kez kapatma yasa tasarısı hazırlanan YARSAV hakkında hedeflediğini elde edemeyen hükümet, nihayet 2016 yılında olağanüstü hal KHK'sı ile YARSAV'ı kapatmıştır.
 
Tarih: 27.10.2016 - Saat: 18:21:32
 
Hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı amacıyla yargıç ve savcıların ülkedeki ilk sivil mesleki örgütü olarak 2006'da kurulan ve bu konuda mücadele veren, kuruluşuyla birlikte hükümet ve cemaatin hedefi olmuştur.

YARSAV buna rağmen mücadelesinden geri durmamıştır.
YARSAV, yargıda hükümet ve cemaat kadrolaşmasına karşı mücadele veren ilk örgüt olup, bu mücadelesinde karşılaşmadığı engel, ödemediği bedel kalmamıştır.

YARSAV'ın 2009 yılındaki ilk seçimli genel kurulunda hükümet ve cemaat birlikteliğinin yarattığı operasyonel işlemler, benim üstelik kurucu başkanı olduğum örgütün yönetimi dışında kalmama yol açmıştır.

2014 HSYK seçimlerine ne hükümet ne cemaat söylemiyle katılmıştır.

Kurulduğundan bu yana bir kapatma soruşturması, bir kapatma davasına muhatap olan, hakkında iki kez kapatma yasa tasarısı hazırlanan YARSAV hakkında hedeflediğini elde edemeyen hükümet, nihayet 2016 yılında olağanüstü hal KHK'sı ile YARSAV'ı kapatmıştır.

YARSAV kurulduğundan sonra ortaya koyduğu mücadele nedeniyle çok kısa bir süre içinde 2009 yılında, her ülkeden bir yargı örgütünün üye olabildiği ve BM'nin hukuk alanında danışman organı da olan Uluslararası Yargıçlar Birliği'nin ve yine Avrupa Konseyi'nin hukuk alanında danışman organı olan Avrupa Yargıçlar Birliği'nin üyesi de olmuştur.

Bu üyelikler sonrası, Türkiye'de hukuk ve yargı alanında yaşananlar YARSAV tarafından uluslararası platformlara aktarılmıştır.
Bu durum YARSAV'ı ayrıca hedef durumuna getirmiştir.
Ancak YARSAV hem uluslararası platformlarda hem Türkiye'de, kral çıplak demekten geri durmamıştır.
Bu durum hükümette ciddi rahatsızlıklar yaratmıştır.

Hükümetin, yargı konusundaki uluslararası platformlara girme denemesi, her seferinde başarılı olamamıştır. Hükümet, her türlü hukuk dışılığını yargı üzerinden gerçekleştirdiği için, ısrarla bu platformlara girerek, kendi yaptıklarını hukuk içinde göstermek arayışından geri durmamıştır.

YARSAV'ın KHK ile kapatılması sonrası, tüm bu uluslararası platformlarda YARSAV yerine Türkiye'yi hükümet etkisiyle oluşturulan Yargıda Birlik Platformu'nun temsili için anında yazılar yazılmalarına rağmen, etki altında kurulan, sivil ve serbest iradeye dayanmayan örgütlerin üye olmayacağı gerekçesiyle bu başvurular kabul görmemiş, hükümet bu yönden amacına ulaşamamıştır. Bu durum hükümette ayrıca rahatsızlık yaratmıştır.

Kurucu başkanı olduğum YARSAV'da görev yaptığım dönemde, YARSAV'ın faaliyetleri nedeniyle, ülkede görevde iken en çok yargılanan, hakkında en çok soruşturma açılan yargıç oldum ve iki kez sürgün işlemine tabi tutuldum.

Şu an bakıldığında da çok açıkça görülen, şu an yapılanın YARSAV'da asla bir cemaat soruşturması olmadığı, YARSAV'da bir cemaat soruşturması yapmaya da kimsenin niyetinin olmadığıdır.
Şu an yapılan 2009'daki yaşananların HÜKÜMET eliyle tekrarıdır.

Hükümet, etkisi altına alamadığı bir yerin varlığını, kendi hukuk ve demokrasi anlayışı ile bağdaştıramadığından, bu tablo ortaya çıkmıştır.

Yapılan soruşturmada bile 17.7.2016 tarihinde eş ve çocukları ile yurt dışından Türkiye'ye dönen Murat Arslan'ın, kaçma kuşkusu nedeniyle üstelik yürürlükte olmayan bir yasa hükmüne dayanılarak tutuklanması, soruşturmadaki hukuksuzluğu ayrıca ortaya koymaktadır.

Her ne olursa olsun hukuk mücadelesi sürdürülecektir.

Ömer Faruk Eminağaoğlu

Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika,Eminağaoğlu: YARSAV'da bir cemaat soruşturması yapılmıyor

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Yazarın Diğer Yazıları
Hukuk ve demokrasi mücadelesine, her koşulda, her bedeli göze alarak...
Yurtdışı yasağını getiren Almanya değil, AKP! ...
Gericiliğe karşı halk; söylem değil eylem zamanı dedi! ...
Rektörlük seçimleri de tarihe mi karıştı ...
Eminağaoğlu; 'Yargı, Cumhuriyet Gazetesi'ne dipçik gibi kullanılıyor' ...
  Site Yazarları
İmambakır Üküş
İkinci Gezi: Hayır Kampanyası
Prof.Dr. Ahmet Özer
Hayattan yazı, yazıdan hayat yapmak
Atay Sözer
48.6 olmanın tarifsiz huzuru içindeyim…
Dr. Dursun Kırbaş
Levent Gültekin, Güzelbahçe’ye geliyor
Turgut Ünlü
Bir '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' daha
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Toroslar Ağlarken
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
Sine-i millet ya da direnç
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Hukuk ve demokrasi mücadelesine, her koşulda, her bedeli göze alarak devam...
Yaşar Seyman
Newroz Ateşleri Yanacak!
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim