Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
Emine Erdoğan: Sezaryen oranlarını indirmek için büyük bir seferberlik başlatmalıyız Emine Erdoğan'dan sezaryen açıklaması
MİT TIR'ları davasında yeni gelişme MİT TIR'ları davasında yeni gelişme
Adalet Yürüyüşü ve CHP Kongre Süreci Adalet Yürüyüşü ve CHP Kongre Süreci
   Gündem
Emsal dava İHAM önünde
Halkoylaması konusunda İHAM'a başvuru yapılabilir mi veya başvuru yapılabilmesi olanaklı mıdır diye hukuksal bir tartışma yapılmaktadır.
 
Tarih: 21.04.2017 - Saat: 19:26:55
 
YARSAV eski başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu; 'Halkoylaması konusundaki mücadele kaybedilmiş ve sona ermiş değildir' diyor ve davam ediyor; 

Halkoylaması konusunda İHAM'a başvuru yapılabilir mi veya başvuru yapılabilmesi olanaklı mıdır diye hukuksal bir tartışma yapılmaktadır.

2012 yılında yapmış olduğum ve içerik itibarıyla 2017 halkoylamasıyla ilgili İHAM konusundaki bütün tartışmaları doğrudan ilgilendiren bir başvurum halen İHAM önünde inceleme beklemektedir. 

İHAM tarafından 2017 Şubat ayı içinde tarafıma gönderilen yazıda, bu davayı takip edip etmediğim hususu sorulmuş olup, tarafımca bu davayı takip ettiğim Mart 2017'de İHAM'a iletilmiştir. 

05.9.2012 tarihinde yaptığım başvuruma, YSK'nın tarafsızlıktan uzak yapılandırıldığı da konu edilmiştir.
2012 yılındaki başvuruya ayrıca Cumhurbaşkanının görev süresini 7 yıldan 5 yıla indiren anayasa değişikliği nedeniyle, "süre konusunda anayasadaki" 5 yıl kuralını gözetmeden, 2012 yılında Cumhurbaşkanı seçim işlemlerinin başlatılmaması karşısında, Anayasanın 6, 8, 79, 104, 106'ncı maddesindeki gibi hükümlerde de, Cumhurbaşkanının yasama üzerinde yetki sahibi olmasına, bu nedenle yasama ile ilgili iş ve işlemler yapabilmesine dayanılarak, Cumhurbaşkanı yetkisi ve dolayısıyla seçimlerinin, bu yönden İHAS'taki "yasama organı seçimi" kapsamı içinde değerlendirilmesi gerektiği ileri sürülmüştür. 

Ayrıca bu konuda çıkartılan ve anayasa ile açıkça çatışan yasa hakkında kendisiyle de çelişerek iptal kararı vermeyen Anayasa Mahkemesinin de, 2010 Anayasa değişikliği ile yürütmenin etkisinde yapılandırıldığı, YSK ve Anayasa Mahkemesi kararları ile, bu konuda eşitliğe aykırı ve ayrımcı bir durum yaratıldığı ve böylece bu seçimlerin 2014 yılına bırakıldığı da ifade edilmiştir.

Tarafıma gönderilen yazı dosyanın inceleme sürecinde olduğunu göstermektedir.
Bu davada çıkacak bir kabul ve hak ihlali kararı, Türkiyedeki şu an söz konusu tartışmaları doğrudan etkileyecektir. Yapılan ve açıklanan sonuçların hukuksallığı ifade edilemeyecektir.

Bu davada verilecek red kararı, bu gibi konularda ve de yasama organı seçimleri dışında asla başvuru yapılamayacağı anlamına gelmeyecektir.

Bu davada red kararı verilse de, red konusunda kullanılacak gerekçeler bile, yine şu an Türkiye'deki tartışmalara önemli bir ışık tutacaktır.

Vişne Haber Ajansı

Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika, Emsal dava İHAM önünde

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Site Yazarları
İmambakır Üküş
15 Temmuz darbesi kime karşı yapıldı?
Prof.Dr. Ahmet Özer
Adalet Yürüyüşü: Ne oldu, ne olacak?
Atay Sözer
Nasreddin Hoca festivalinin son hali!
Dr. Dursun Kırbaş
Levent Gültekin, Güzelbahçe’ye geliyor
Turgut Ünlü
Bir '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' daha
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
Anneler ve Oyları
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Toroslar Ağlarken
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
#Adalet için yollara!
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Adalet yürüyüşü yarınlar için
Yaşar Seyman
Benazir'i neden yazdım?
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim