Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
Galatasaray'dan Hakan Şükür ve Arif Erdem'e ihraç kararı Hakan Şükür ve Arif Erdem ihraç edildi
Başhekim talimat verdi, pano kırıldı, ‘Hayır’ afişi kaldırıldı! ‘Hayır’ afişini kaldırmak için talimatla pano kırıldı
1 ay geçti... OHAL Komisyonu hâlâ ortada yok OHAL Komisyonu hâlâ ortada yok
   Yazarlar
Hollanda’ya nasıl kazıklanıyoruz!
Yalçın Bayer: Hukuksuzluğun hâkim olduğu uluslararası ilişkilere centilmenlik ve suhulet hâkim olmalı, iletişim kanalları açık bırakılmalı; ancak alınacak tedbirlerde ciddi ve kararlı olunmalıdır.
 
Tarih: 17.03.2017 - Saat: 08:05:27
 
Buradan dünkü ‘Yabancı sermayede Hollanda 1. sırada’ yazısına gelmek istiyorum.
İşin gerçeği şu; yabancı yatırımcıların Türkiye’de elde ettikleri gelirlerden kesilen vergi oranı diğerleri için % 20 iken Hollandalılar için % 10’dur.
Çünkü, Hollanda’nın Türkiye ile çok eski tarihte yaptığı ‘Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması’nda % 10 vergi kesintisi kabul edilmiştir; bu oran diğer devletlerle yapılan benzer anlaşmalarda % 20’dir.

Hollanda bu avantajının uluslararası alanda ticaretini yapar; Türkiye’de yatırım yapacak diğer ülke yatırımcılarının kendi ülkesinde kâğıt üzerinde şirket kurmasına izin verir. Sonuçta yabancı yatırımcılar, önce Hollanda’da kâğıt üzerinde binlerce şirket kurar, sonra o sözde ‘Hollandalı şirketler Türkiye’de yatırım yapar. Böylece Türkiye’de kâğıt üzerinde en çok Hollandalılaryatırım yapmış gibi görünür. Hollanda uluslararası yatırımların Türkiye’ye aktığı bir huni gibidir; bu huni Türkiye’de elde edilen gelirlerin dışarıya akıtılması için de kullanılır. Bu durumdan Hollanda devleti vergi geliri kazandığı gibi, kâğıt üzerindeki şirket kurma ve muhasebe işlerinden de Hollanda’daki muhasebe ve avukatlık firmaları büyük paralar kazanırken; Türkiye ise büyük miktarda gelir vergisi stopajı kaybeder. Özünde Türkiye % 20 vergi kesintisi yapacakken % 10 kesinti yaparak elde edebileceği vergi gelirinin yarısını kaybeder.
Nazik ama acıtıcı bir yaptırım için bu anlaşma ya hepten iptal edilmeli ya da kesinti oranı % 10’dan % 20’ye çıkarılmalıdır. Av. Mehmet GÜN-Daha İyi Yargı Derneği Başkanı

AYIPLI 50 METROBÜS GERİ GÖNDERİLSİN

- CHP İBB/Kadıköy üyesi Dr. Hakkı Sağlam, Kadir Topbaş’a bir kez daha hatırlatarak, “2008’de Hollanda’nın APTS adlı firmasından Phileas marka, tanesi 1.260.000 Euro’dan alınan 50 adet otobüsün, İstanbul’un fiziki koşulları nedeniyle kullanılmamasının mümkün olmadığı
anlaşılmıştır. Kendisine bu ayıplı otobüslerin Hollanda’ya iade edilmesi için çağrıda bulunuyorum” dedi.

İŞ GÜVENCESİ KALKIYOR MU?

KAMU personel sistemine ilişkin hükümetten gelen iki farklı açıklama memurun kafasını karıştırdı. Başbakan Binali Yıldırım, “memurlara yönelik herhangi bir çalışma yok, böyle bir çalışma söz konusu da değil” derken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı fonu ile kamu personel reformunun referandum sonrası ele alınacağını, her iki düzenlemenin de bu yıl hayata geçirileceğini defalarca açıkladı.
Bakan, fon için “işçinin % 85’i kıdem tazminatını alamıyor” gerekçesini öne sürerken, kamu personeli sistemi değişikliği için de “emekliliğe kadar güvence olmaz” diyerek memurun iş güvencesinin kaldırılabileceği sinyalini verdi.
Referandumdan olsa gerek Başbakan Yıldırım, memuru ürkütmemek adına bakanın aksi yönünde açıklama yapıyor. Esas mesele referandum sonrası ortaya çıkacak demek ki... Şükrü KARAMAN

KURAN-I KERİM VE NUTUK ÇOK SATANLARDA EN ÖNDE

ÖNÜMÜZDEKİ hafta Bursa Kitap Fuarı var. Yayın dünyasında ise tam bir Nutukfırtınası yaşanıyor. Son bir yılda 113 yayınevi Atatürk’ün ölümsüz eserini yeniden bastı. Bütün listelerde Nutuk en çok satanlar arasında. Sektörde satış rakamlarının son bir yılda yarım milyonu geçtiği konuşuluyor. İleri Yayınları Yayın Yönetmeni Özgür Erdem bu durumu hem olumlu hem olumsuz buluyor. Olumlu çünkü insanlar Atatürk’ün değerini anlıyor, olumsuz çünkü bunun için geciktik. Ayrıca ticari kaygılarla çok yanlış ve kısaltılmış baskılar piyasaya sürülüyor. İleri Yayınları Atatürk’ün vefatından önce son kez denetiminden geçmiş 29 Ekim 1938 tarihli orijinal Nutuk metnini basıyor. Doğan, İnkılap, Yapı Kredi ve İş Bankası dahil önemli yayınevlerinin hemen hepsinin Nutuk baskısı var. Özgür Erdem şu anda en çok satan kitaplarının açık ara Nutukve Kuran’ı Kerim’in Türkçe meali olduğunu vurguluyor. Acaba bunca yaşanan acıdan sonra Türkiye sonunda bilinçleniyor mu?

BİLİYOR MUSUNUZ?

‘BİR Şey Yapmalı Hareketi’ ve PERPA Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (PERSİAD) düzenlediği, ‘binlerce kırmızı-beyaz uçan balonla’ süslenen PERPA’da yarın 12.30’da yapılacak ‘Çanakkale Zaferi, Anayasa Değişiklik Teklifi ve Kuvayı Milliye Ruhu’ etkinliğinde; Hüsamettin Cindoruk, Abdüllatif Şener, Ömer Faruk Eminağaoğlu, Cemal Özdemir, Tolga Yarman, Gönül Saray, Ali Mutlu Köylüoğlu ve Nazan Moroğlu’nun konuşmacı olduklarını...

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Atilla Dorsay ‘50 Unutulmaz Film-Sinemanın Hazineleri’ (Remzi), Emre Kongar‘Demokrasi için Manifesto-Diren!’ (Kırmızı Kedi), Osman Ulagay ‘Dünya Trump’a mı Kalacak’ (Doğan Kitap), Doğan Hasol ‘20. Yüzyıl Türkiye Mimarlığı’ (YEM),Mustafa Balbay ‘Nasreddin Hoca’ (Bilgi), Vedat Yenerer ‘İhanet İttifakı’ (Destek), Mehmet Bilgin ‘Teşkılat-ı Mahsusa’nın Kafkasya Misyonu ve Operasyonları’ (Ötüken), Umur Bugay ‘Oğlum Adam Olacak’ (Tarihçi), Mehmet Arif Demirer‘İnönü’den İkinci Dünya Savaşı’ (Bilgi), Emin Özdemir ‘O İyi Kitaplar Olmasaydı’ (Bilgi), Hikmet Altınkaynak ‘Türk Edebiyatında Yazarlar ve Şairler Sözlüğü’ (Can), Av. Ece Güner Toprak ‘Çare Başkanlık mı?’ (Palme), Faika Sarp ‘Aşk Gitme Benden’ (Kora), Yılmaz Gruda ‘Gelir Ergeç’ (Berfin), Sadık Usta ‘Fıçılarda Yaşamak’ (Librum),Abdullah Ağar ‘Özgür Şehit’ (Remzi)

OKUYUNUZ

YSS KÖPRÜSÜNDE TARİFE SORUNLU

- YAVUZ Sultan Selim Köprüsü’nde tarife niye sık sık değişir? Bu yetmiyormuş gibi bir de gişelerde ahiret sorularına muhatap olunur. FSM köprü çıkışı Zincirlikuyu’dan YSS yoluna girildiğinde Hüseyinli’den çıkınız. Buraya kadar güzel de sorun nerede? Bu güzergâh 5.25 TL ile açıldı hemen sonra 6.25 ve şimdi 6.45 oldu. Dolayısıyla gidiş-dönüş 12.30. Bu artış keyfiyeti neye göre? Asıl ilginç olan HGS’ye para yüklendiği takdirde otomatik çekip alıyorlar. HGSyüklemediğimiz zaman da cezalı duruma düşülüyor. Ya köprülere nakit gişesi konulsun ya da bu soruna acil çözüm bulunsun. Ziya SONER
- ZATÜRREE aşısı ücretsiz. Pfizer’in bu konudaki açıklaması internet köşemizdedir.

Yalçın Bayer-Hürriyet

Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika,Hollanda’ya nasıl kazıklanıyoruz!

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Yazarın Diğer Yazıları
Sarıyer 'çıta'yı yükseltiyor ...
Referandum ayrışmanın oylaması olmamalıdır ...
Turizmde ayağımızdaki kurşunu çıkarmak zor ...
Turizmde ayağımızdaki kurşunu çıkarmak zor ...
AKP İBB grubunda sürpriz konuşmacı ...
  Site Yazarları
İmambakır Üküş
Referandum Kampanyasında CHP’yi bekleyen tuzaklar
Prof.Dr. Ahmet Özer
Hayattan yazı, yazıdan hayat yapmak
Atay Sözer
Bir Cumhurbaşkanının Referandum Günlüğü (Azeri başkanın günlüğü)
Dr. Dursun Kırbaş
Levent Gültekin, Güzelbahçe’ye geliyor
Turgut Ünlü
Bir '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' daha
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Yeni-Osmanlıcılığın kayıp parçası
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
FETÖ Çatı Davası
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Yurtdışı yasağını getiren Almanya değil, AKP!
Yaşar Seyman
Newroz Ateşleri Yanacak!
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim