Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
AYM’den CHP'li yöneticiler hakkında suç duyurusu AYM’den CHP'li yöneticiler hakkında suç duyurusu
TBMM'de bütçe görüşmelerinde kavga bitmiyor! TBMM'de bütçe görüşmelerinde kavga bitmiyor!
IŞİD'in kaçırdığı 6 Ezidi çocuk Türkiye'de bulundu IŞİD'in kaçırdığı 6 Ezidi çocuk Türkiye'de bulundu
   Ekonomi
İşsizlik Fonu'nda biriken para 160 milyar liraya yaklaştı
İşsizlik Sigortası Fonu, işsize en fazla 300 gün ve en yüksek 1.422 lira verse de biriken para 160 milyar liraya doğru gidiyor.
 
Tarih: 12.10.2017 - Saat: 14:00:58
 
İşsizlere yapılan sınırlı ödemeler nedeniyle sık sık tartışılan ‘İşsizlik Sigortası Fonu'nun gelecek projeksiyonları, gelecek yıllarda da fondaki büyümenin süreceğini gösteriyor. Projeksiyonlara göre önümüzdeki 3 yıl içinde fonun büyüklüğü 160 milyar TL sınırına ulaşacak. Kalkınma Bakanlığı'nın yaptığı temel makroekonomik ve mali hedefler çalışmasına göre, bu yılın sonunda fonun büyüklüğü 116 milyar TL olacak.

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre
, fona bu yıl 11 milyar 601 milyon TL'lik prim geliri gelirken, faizden gelen gelir de 10 milyar 44 milyon TL olacak. Buna karşılık fondan işsizlere, sınırlı bir ödeme yapılacak. Bu yıl içinde, sigorta giderlerine 4 milyar 291 milyon TL harcanacak. Bu rakamın içinde işsizlik ödeneğinin yanı sıra, kısa çalışma ödeneği ve ücret garanti fonu da yer alacak. Fondan diğer giderlere yapılan harcamalar ise, 9 milyar 550 milyon TL olacak.

FONUN BÜYÜKLÜĞÜ HER YIL 15 MİLYAR TL ARTACAK
 
Yapılan projeksiyonlara göre fonun büyüklüğü her yıl ortalama 15 milyar TL artacak. Bu kapsamda gelecek yıl 130 milyar 470 milyon TL olacak olan fondan, sigorta ödemeleri için 4 milyar 621 milyon TL ayrılacak. 2019 yılında ise fonun büyüklüğü 144 milyar 578 milyon TL olurken, sigorta giderleri de 5 milyar 418 milyon TL düzeyinde gerçekleşecek. 2020 yılında ise fonun büyüklüğü 158 milyar TL olacak, sigorta giderlerine de 6 milyar 474 milyon TL harcamanacak.

EN YÜKSEK MAAŞ 1.422 TL

Halen yürürlükteki mevzuata göre, işsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için, hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içindeki sigorta primi belirleyici oluyor. 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği veriliyor. İşsizlik ödeneğinin sınırları geçerli asgari ücrete göre belirleniyor, en düşüğü brüt asgari ücretin yüzde 40 iken, en yükseği ise yüzde 80'i düzeyinde bulunuyor. Bu taban ve tavan çerçevesinde, 2017 yılında işsizlik ödeneği 711 TL'nin altına inemezken, 1.422 TL'nin de üstüne çıkamıyor. Sık sık işsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarının kolaylaştırılması için çalışma yapılması gündeme geliyor. Ancak projeksiyonlarda, fondan yapılacak sigorta ödemelerinin normal seyrinde gideceği varsayımıyla hareket edildiği görülüyor.Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika,İşsizlik Fonu'nda biriken para 160 milyar liraya yaklaştı

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Site Yazarları
İmambakır Üküş
İmambakır Üküş: Ataşehir'deki olay Battal İlgezdi değil CHP'ye saldırı olayıdır
Prof.Dr. Ahmet Özer
Giderem Van'a doğru
Atay Sözer
Man Adası Reza'ya karşı
Dr. Dursun Kırbaş
İktidarın ayırdına varamadıkları
Turgut Ünlü
10 Ağustos bana göre Çanakkale zaferi olarak kutlanmalı
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
CHP, bir geniş cephe partisine evrilebilir mi?
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Birgül Ayman Güler: Yönetim sistemimiz hangi model?
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
Ahmet Tatar: FETÖ davaları rotasından çıkmış ve ciddiyetsiz
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Ömer Faruk Eminağaoğlu'dan istifa eden belediye başkanları hakkında suç duyurusu
Yaşar Seyman
Yaşar Seyman; Kadınlar seçme şampiyonu
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim