Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
KHK ile ihraç edilenler: Geleceğimiz belirsiz KHK ile ihraç edilenler: Geleceğimiz belirsiz
Özel sektör çalışanları 1 Temmuz'da BES'e dahil ediliyor! Özel sektör 1 Temmuz'da BES'e dahil ediliyor!
Saray’ın yeni sözcüsü Doğu Perinçek Saray’ın yeni sözcüsü Doğu Perinçek
   Şehir
Kadıköy Gençlik Festivali'ne 'terör' iptali
Kadıköy Gençlik Festivali, ‘güvenlik önlemi’ nedeniyle iptal edildi. Kararın arkasında ‘hayır’ eylemlerinin büyümesi çekincesinin yattığı düşünülüyor.
 
Tarih: 21.04.2017 - Saat: 11:46:33
 
14 üniversiteden öğrenci kulüplerinin bir araya gelerek hazırladıkları, Kadıköy Belediyesi’nden sadece mekân, ses ve ışık sistemleri desteği alınan bağımsız organizasyon Kadıköy Gençlik Festivali’nin bugün başlaması planlanıyordu. Festival kapsamında semtteki parklar, kültür merkezleri ve sokaklar 9 gün boyunca üniversiteli gençlerin konser, tiyatro ve gösterilerine ev sahipliği yapacaktı. Ancak festival dün yapılan son dakika toplantısıyla iptal edildi. Kadıköy Kaymakamlığı ve Emniyet Müdürlüğü’nün çağrısı üzerine Kaymakamlık binasında yapılan, Kadıköy Belediyesi temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, organizasyondan sorumlu üniversiteli gençlere festivalin yapılamayacağı açıklaması yapıldı. Edinilen bilgiye göre söz konusu toplantıda kararın gerekçesi ‘IŞİD’in terör eylemi yapacağına dair istihbarat’ ve “güvenlik önlemi” olarak gösterildi. Ayrıca gençlerin “açıkhavadaki etkinlikleri iptal edip kapalı mekânlardaki tiyatro oyunları ve konserleri yapma” önerisi de kabul edilmedi. Edinilen bilgiler arasında, toplantıda “Ankara’nın da devreye girdiği” yönünde bir bilgi paylaşıldığı ve Kadıköy Belediyesi üzerinde “bu işin ciddiyetinin anlaşılması” baskısı oluşturulduğu da bulunuyor.

Kaymakamlık: Önceliğimiz güvenlik

Kaymakamı Tuncay Sonel, konuya dair yaptığı açıklamada, “Gençlerimiz bizim için çok önemli. Onlar bizlere emanet. Kültür ve sanata her daim önem vermekteyiz. Ama güvenlik bizim önceliğimiz. Görülen lüzum üzerine bu kararı aldık” diye konuştu.

Ancak iptal kararı, Kadıköy’de yapılan ‘hayır’ eylemlerinin önüne geçilmek istendiği şeklinde yorumlanıyor. Ayrıca Kadıköy’de temmuzda yapılacak Çocuk Tiyatrosu Buluşması ile ağustostaki Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali’nin de benzer engellerle karşılaşabileceğinden endişeleniliyor.

Cumhuriyet

Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika, Kadıköy Gençlik Festivali'ne 'terör' iptali

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Site Yazarları
İmambakır Üküş
Hayır’ın ve #AdaletYürüyüşü'nün açtığı yeni yol
Prof.Dr. Ahmet Özer
Hayattan yazı, yazıdan hayat yapmak
Atay Sözer
Katar kime ne katar?
Dr. Dursun Kırbaş
Levent Gültekin, Güzelbahçe’ye geliyor
Turgut Ünlü
Bir '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' daha
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
Anneler ve Oyları
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Toroslar Ağlarken
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
#Adalet için yollara!
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
AKP büyük kongresi ve ortaya çıkan sorunlar
Yaşar Seyman
Newroz Ateşleri Yanacak!
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim