Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
AYM’den CHP'li yöneticiler hakkında suç duyurusu AYM’den CHP'li yöneticiler hakkında suç duyurusu
TBMM'de bütçe görüşmelerinde kavga bitmiyor! TBMM'de bütçe görüşmelerinde kavga bitmiyor!
IŞİD'in kaçırdığı 6 Ezidi çocuk Türkiye'de bulundu IŞİD'in kaçırdığı 6 Ezidi çocuk Türkiye'de bulundu
   Ekonomi
Konfeksiyon sektörünün CEO'larından 'ucuz emek gücü' itirafı: Suriyeliler olmasa yandık
Konfeksiyon sektörünün patronları çalıştıracak işçi bulamamaktan şikayet ediyor. Vergilerden yakınan sektörün uzmanları 'Suriyeliler olmasa yandık' ifadelerini kullandı.
 
Tarih: 12.10.2017 - Saat: 11:18:21
 
Konfeksiyon sektörünün patronları çalıştıracak ucuz işçi bulamamaktan yakınıyor. İthalata getirilen ek
vergilerden yakınan sektörün uzmanları 'Suriyeliler olmasa yandık' ifadelerini kullandı.

Sayime Başçı'nın haberine göre iç pazarda üreticiyi koruyup istihdamı artırmak için kumaş ve ithal hazır giyime getirilen ek vergiler, sektörün kangreni oldu. Daha önce yurtdışında üretim yaptıran yerli markaların da iç pazara dönmesi ile yaşanan talep patlamasının ardından, hazır giyim üretimi yaptıracak konfeksiyon atölyesi bulamayan perakendeciler, ürün yetersizliği nedeniyle mağazaların boş kaldığına dikkat çekti. Mağaza, depo ve lojistik merkezlerinde çalışmak için binlerce kişi sıraya girerken üretimde ise işçi bulamayan konfeksiyon atölyeleri de Suriyeli işçilere sığındı. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) tarafından İstanbul'da düzenlenen 10. Moda Konferansı'nda konuşan sektör oyuncuları, ekonomideki korumacı önlemlerin bir an önce gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti. 35 ülkede 850 mağaza ile faaliyet gösteren ve Türkiye'nin en önemli hazır giyim hikayelerinden birine imza atan LC Waikiki CEO'su Mustafa Küçük, mağazalarda satılan ürünlerin yüzde 80'ini Türkiye'den karşıladıklarını aktardı. Global marka olabilmek için global tedarik yapılması gerektiğini kaydeden Küçük, Türkiye'nin kaliteli ve tasarım kumaş üretimi ile 5 haftanın altına düşen üretim sürecine geçerek dünya piyasalarında önemli bir yere sahip olduğunu aktardı.

TÜRKİYE TRENİ KAÇIRDI

Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, “Biz Türkiye'de dünyanın en pahalı kumaş ve hammaddesini kullanıyoruz. Bunun bir maliyet karşılığı var. Türkiye'nin hazır giyimcileri kahramanca mücadele ediyor” dedi. Türkiye'de kumaş stokçuluğu olmadığını belirten Yılmaz, “Türkiye'de bu treni kaçırdık. Türkiye'nin kumaş ve hammadde üzerindeki vergiyi düşürmeyi gündeme alması lazım” dedi. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, ek vergilerin tekstilciyi zorladığını dile getirdi. Tanrıverdi, “Herkes cazibe merkezinin sonuçlandırılmasını bekliyor. Olmayacaksa da söylesinler” dedi.

“SURİYELİLER OLMASA YANDIK”

“Tedarik zincirinde Türkiye her alanda iyi olmayabilir” ifadelerini kullanan LC Waikiki CEO'su Mustafa Küçük, tedarik altyapısında büyük sıkıntı çektiklerine işaret ederek, şöyle devam etti: “Türkiye'de konfeksiyonda çalışacak işçi yok. Hatta şunu söylüyorlar, Suriyeliler olmasa yandık. Vergiyi istihdamı artırmak için yaptık ama Türkiye'de işçi bulamıyoruz.” Vergiler nedeniyle kumaKonfeksiyon yatırımlarının durması ve ithalata getirilen ek vergilerle üretici bulamayan perakendeci sıkıntılı günler geçiriyor. Üreticiler ise çalıştıracak işçi bulamamaktan şikayet ediyor. Sektörün öncüleri” Suriyeliler olmasa yandık” ifadelerini kullandı.ş fiyatlarının dünya piyasasına göre yüzde 50 daha yüksek olduğuna dikkat çeken Küçük, teşviklerin üreticilere verilmesi gerektiğini kaydetti. Küçük, “Ramazan bayramında mağazalar boş kaldı ürün bulamadık. Üretim az, dış giyimi dışarıdan getiriyoruz.. Şimdi yüzde 50 ek vergi geldi. Biz 50 TL'lik kabanı dar gelirliye 120 TL'ye satarken resmen acı çekiyoruz. Aynı ürünü Bulgaristan'da 60 TL'ye Türkiye'de 120 TL'ye satıyoruz” dedi. TGSD Başkanı Şeref Fayat ise “Siyasi ortama rağmen iyi durumdayız. Yıllık 17 milyar dolarlık hazır giyim ihracatımız var” dedi.

Vişne Haber Ajansı

Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika,Konfeksiyon sektörünün CEO'larından ucuz emek gücü itirafı: Suriyeliler olmasa yandık

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Site Yazarları
İmambakır Üküş
İmambakır Üküş: Ataşehir'deki olay Battal İlgezdi değil CHP'ye saldırı olayıdır
Prof.Dr. Ahmet Özer
Giderem Van'a doğru
Atay Sözer
Man Adası Reza'ya karşı
Dr. Dursun Kırbaş
İktidarın ayırdına varamadıkları
Turgut Ünlü
10 Ağustos bana göre Çanakkale zaferi olarak kutlanmalı
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
CHP, bir geniş cephe partisine evrilebilir mi?
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Birgül Ayman Güler: Yönetim sistemimiz hangi model?
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
Ahmet Tatar: FETÖ davaları rotasından çıkmış ve ciddiyetsiz
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Ömer Faruk Eminağaoğlu'dan istifa eden belediye başkanları hakkında suç duyurusu
Yaşar Seyman
Yaşar Seyman; Kadınlar seçme şampiyonu
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim