Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
Emniyet Genel Müdürlüğü'nden darbecilere 34 milyon liralık tazminat davası Emniyet'ten darbecilere tazminat davası
Bekir Bozdağ'dan Zarrab açıklaması Bekir Bozdağ'dan Zarrab açıklaması
İmambakır Üküş; Topbaş, Gökçek, Altepe, Edip Uğur yargılanacak mı? İstifa eden başkanlar yargılanacak mı?
   Gündem
Özel harekatçıları Esenyurt Belediyesi'nde zabıta yapmışlar
Esenyurt Belediye Meclisi'nde AKP’li üyeler, 20 silahın kime dağıtılacağı konusunda istemeden de olsa bilgi vermiş. ‘Zabıta bunları ne yapacak’ sorusu, 'Silahları, belediyede çalışan eski özel timciler, jandarma ve askeri personele dağıtırız' diye yanıtla
 
Tarih: 17.02.2017 - Saat: 17:20:01
 
Esenyurt Belediyesi’nin 6 Şubat’ta yaptığı meclis toplantısından zabıta personelinin silahlandırılması kararı alındığı ortaya çıkmıştı. Bütçe Komisyon raporunda belediyeye alınması planlanan silahların niteliği ve sayısı da belli oldu. Komisyon raporunda şu ifadeler yer aldı: “Belediyemiz bünyesinde bulunan hizmet alanları ile bu alanlardan faydalanan halkın güvenliğinin sağlanması maksadıyla, silahlı özel güvenlik kimlik kartı olan personel tarafından kullanılmak üzere kurumumuzca 20 adet 9x19 mm Calibre tabanca alınması hususundaki talep komisyonumuzca uygun görülmüştür…”

Karar, CHP’lilerin itirazına rağmen AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla meclisten geçti. Ne var ki bu toplantıda üyeler arasında tartışmalar yaşandı.

Polis, jandarma, özel güvenlik yetmiyor mu?

CHP Esenyurt Belediye Meclisi Grup Sözcüsü ve aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis üyesi olan Yavuz İren o toplantıda yaşananları ve talepleri BirGün'den Erk Acarer'e şöyle anlattı: “Belediye kanununda, kurumun silah alabileceğine ilişkin bir madde yoktur. Dolayısıyla bu kanunsuz bir iştir. Bunu AKP’li meclis üyelerine anlatamadık. Belediye, neden böyle bir şeye gereksinim duyar; saldıran mı var, bir sıkıntı mı var? Bu soruların cevaplarını alamadık ‘Eğer böyle bir tehdit varsa polisten yardım isteyelim, yoğunlarsa jandarmaya başvuralım, o da olmadı, özel güvenlik birimlerinden hizmet satın alalım’ dedik, fakat dinletemedik.”

İren şöyle devam etti: “AKP’liler Kobane olaylarını bahane ederek o süreçte belediyeye yapılan saldırıyı gerekçe gösterdiler. Oysa sadece camlar kırılmıştı. ‘Bunun karşılığında kendi vatandaşımızı mı vuracağız?’ diye karşı çıkmaya çalıştım.”

İren, Belediye Meclisi AKP Grup Sözcüsü Mustafa Akboğa'nın açıkça silahlanmayı savunduğuna da şu ifadelerle dikkat çekti: “Bize, Amerika’da silahlanma serbest” sözleriyle yanıt verdi.”

İren daha önemli detaylara da vurgu yaptı. Toplantıda yaşanan tartışmalara değinince Esenyurt Belediyesi’ne daha önce Bölge’de görev yapıp istifa etmiş özel harekat ve askeri personelin istihdam edildiği anlaşıldı.

İren 6 Şubat’taki meclis gündemindeki tartışmaları şöyle özetledi: “Eğitimsiz zabıtanın eline silah vermek büyük sıkıntılara yol açar, muhtemel tartışmalarda kötü olaylar yaşanır dedik. Bunun karşılığında; AKP Başkan Yardımcısı Emin Bakmazoğlu ve Grup Sözcüsü Mustafa Akboğa’nın ağzından; 'Zaten biz bu silahları daha önce Güneydoğu’da Özel Tim ya da askeri personel olarak görev yapmış ancak istifa edip belediye girmiş zabıta ve memurlara vereceğiz' sözleri çıktı."

Farklı bir ayrıntı olarak, Dink cinayetine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında eski uzman Jandarma ve Esenyurt Belediyesi Zabıta Müdürü Yusuf Bozca’nın geçtiğimiz Ağustos ayında ‘gözcülük’ yaptığı gerekçesiyle tutuklandığını da anımsatalım.

***

Şeker: Ayrı ayrı silahlanıyorlar

Esenyurt Belediyesi’ndeki usulsüz silah alımını değerlendiren CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker duruma tepki göstererek, şunları söyledi. “Belediyenin silah kullanma yetkisi yok, bu nasıl oluyor? Zabıtaya insan öldürme yetkisi mi veriliyor? Kasım ayında da ‘para taşıma gerekçesiyle’ 6 silah alınmış. Belediyede bu kadar para mı var? Neden bu işleri özel güvenliğe devretmiyorsunuz? Bir yandan iç savaş lafları, bir yandan AKP’lilerin esnafı eğittiği iddiaları öte yandan da bu ısrarla kurumları silahlandırma çalışması. Bunlar suçtur kabul edilemez. Belediyeler, MİT, Saray ayrı ayrı silahlanıyor. SADAT benzeri yapılar gündemde. Ne yapmaya çalışıyorsunuz? Herkesi birbirine mi düşüreceksiniz? Bu gidişle asker polisle, halk belediyelerle karşı karşıya gelecek. Uyarıyoruz; bu uygulamalardan bir an önce vazgeçin!”


Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika,Özel harekatçıları Esenyurt Belediyesi'nde zabıta yapmışlar

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Site Yazarları
İmambakır Üküş
İmambakır Üküş; AKP’li başkanların istifası ve bir efsanenin çöküşü
Prof.Dr. Ahmet Özer
Giderem Van'a doğru
Atay Sözer
Atay Sözer; Babayiğit
Dr. Dursun Kırbaş
İktidarın ayırdına varamadıkları
Turgut Ünlü
10 Ağustos bana göre Çanakkale zaferi olarak kutlanmalı
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
CHP, bir geniş cephe partisine evrilebilir mi?
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Birgül Ayman Güler: Yönetim sistemimiz hangi model?
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
Ahmet Tatar: FETÖ davaları rotasından çıkmış ve ciddiyetsiz
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Ömer Faruk Eminağaoğlu'dan istifa eden belediye başkanları hakkında suç duyurusu
Yaşar Seyman
Yaşar Seyman; Taşeron
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim