Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
Yaşar Seyman; Diktatör deviren kadınlar Yaşar Seyman; Diktatör deviren kadınlar
Maliye Bakanı Ağbal'dan asgari ücret açıklaması Maliye Bakanından asgari ücret açıklaması
Sabiha Gökçen Havalimanı saldırısının faili yakalandı Havalimanı saldırısının faili yakalandı
   Yazarlar
Referandum sonrası HAYIR bloğu
Sol siyasetimiz, çoğu zaman üzerinden bir türlü atamadığı hastalıkları, referandum sürecinde yapıldığı gibi bir kez daha aşabilirse, ümitsiz olmak için bir neden yok. Çünkü artık bıçak kemiğe dayandı.
 
Tarih: 10.05.2017 - Saat: 11:56:33
 
Bütün eşitsizlik, baskı ve hileye rağmen, referandumu oldukça başarılı bir sonuçla tamamlayan HAYIR bloğunun önünde şimdi bir dizi sorun var. Ülkemizin “makus talihini” bir kez daha yenebilmek, gerici ve baskıcı politikalarla sürdürülen bu soygun rejimini değiştirebilmek için bu sorunların giderilmesi zorunlu. En önemli konu HAYIR bloğunun sürdürülebilirliğinin mümkün kılınması.

HAYIR bloğu referandum sürecinde, öncelikle CHP’nin aklıselim davranması nedeniyle, partiler dışı/üstü bir ulusal demokratik vicdan hareketi olarak etkili oldu. Bu durum, daha da genişletilerek ve karşılaşılabilecek yeni zorlukları da yenebilecek şekilde geliştirilerek sürdürülebilir mi?

Özellikle sol siyasetimiz, çoğu zaman üzerinden bir türlü atamadığı hastalıkları, referandum sürecinde yapıldığı gibi bir kez daha aşabilirse, ümitsiz olmak için bir neden yok. Çünkü artık bıçak kemiğe dayandı. Siyasetler, neredeyse bir ölüm kalım savaşına dönüşen bu mücadelede, “buradan nasıl nemalanırım”, “bu mücadeleden nasıl kadro devşiririm/ayartırım” hesabı içine düşmezlerse, sonunda hepimizin kazanması işten bile değildir. Ancak, bu bloğun bileşenleri, farklılıklarının bilincinde ve farklılıklarına saygı çerçevesinde bir araya geldiklerini asla unutmamalıdırlar. Kendi doğrularını kabul ettirme hatasına düşülmemelidir. Birbirlerinin içişlerine karışmamalı, oradan ne koparırım anlayışıyla iç sorunları kaşımamalıdırlar.

HAYIR bloğunun başarısı, mahallelerde, kimsenin siyasi kimliğinin öne çıkarılmadığı örgütlenmelerle sağlandı. Yaşlısı genci, kadını erkeği, diktatörlüğü geriletmenin ne anlama geldiğinin bilincinde ve şevkinde olarak omuz omuza mücadele etti. Bu başarı, sandıkla sınırlı tutulursa sürdürülebilirliği mümkün değildir. Mahalle örgütlenmelerinin/meclislerinin, siyasi hedeflerle değil, mahalleli bilinciyle ve daha da geliştirilerek sürdürülmesi gereklidir. Bu örgütlenmeler geleceğin getireceği çeşitli zorluklarla mücadeleye bir hazırlık olacağı gibi, aynı zamanda diktatörlükle mücadelede muhalif dinci ve milliyetçi siyasetlerle aranan yanlış işbirliği çabalarının da panzehiri olacaktır. Mücadele ezilenlerin, soyulanların, zulüm görenlerin birlikteliği temelinde hayat bulacaktır. Bu aynı zamanda muhalif partilerin, seçimlere yönelik işbirliği ve ittifakını da kolaylaştıracaktır.

Mahalle meclisleri, HAYIR bloğunun bir ortak projesi olarak ele alındığında, bunların geliştirilmesinin siyasi partilerin ve siyasetlerin değil, tek tek yurttaşların çabalarına bağlı olduğu unutulmamalıdır. Farklı siyasetler, doğaları gereği birlikteliği değil ayrışmayı getirecektir. Bu değerlendirmemizin, siyasetleri, siyasi partileri dışladığımız sonucu çıkarılmamalıdır. Aksine onların sorgusuz sualsiz desteklerini kazanmak çok önemlidir. Ama meclislerde inisiyatif mahalleli yurttaşlara bırakılmalıdır.

Bağımsız mahalle örgütlenmeleri siyasi partilerin, sendikaların, meslek kuruluşların, hayatın her alanında verecekleri mücadelenin önünde bir engel olmadığı gibi onların en büyük destekçisi olacaktır. Mahalle meclislerinde demokrasi mücadelesi için el ele, omuz omuza, gönül gönüle bir araya gelmenin heyecanının bütün ülkede yaşanması dileğiyle…

Erol Kızılelma

Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika, erol kızılelma, Referandum sonrası HAYIR bloğu

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Yazarın Diğer Yazıları
CHP, bir geniş cephe partisine evrilebilir mi? ...
Erol Kızılelma; Mücadele için ...
Mücadele için... ...
Hafife Almayalım ...
Hafife Almayalım ...
  Site Yazarları
İmambakır Üküş
İmambakır Üküş; Topbaş, Gökçek, Altepe, Edip Uğur yargılanacak mı?
Prof.Dr. Ahmet Özer
Giderem Van'a doğru
Atay Sözer
Atay Sözer; Babayiğit
Dr. Dursun Kırbaş
İktidarın ayırdına varamadıkları
Turgut Ünlü
10 Ağustos bana göre Çanakkale zaferi olarak kutlanmalı
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
CHP, bir geniş cephe partisine evrilebilir mi?
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Birgül Ayman Güler: Yönetim sistemimiz hangi model?
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
Ahmet Tatar: FETÖ davaları rotasından çıkmış ve ciddiyetsiz
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Ömer Faruk Eminağaoğlu'dan istifa eden belediye başkanları hakkında suç duyurusu
Yaşar Seyman
Yaşar Seyman; Diktatör deviren kadınlar
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim