Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
Putin: Suriye konusunda sıkı işbirliği içerisindeyiz Putin: Suriye konusunda sıkı işbirliği içerisindeyiz
Kardak'ta Türk ve Yunan botları arasında 'taciz' gerilimi Türk ve Yunan botları arasında gerilim
En erken ABD vizesi 9-10 ay sonrasına veriliyor! ABD ile vize krizinin etkileri sürüyor
   Kadın
TMMOB üyesi kadınlardan 'Tek adamlığa hayır' çağrısı
TMMOB 2. Kadın Sempozyumunu gerçekleştiren mimar ve mühendis kadınlar, basın açıklamasıyla referandumda 'Hayır' diyeceklerini açıkladı.
 
Tarih: 19.03.2017 - Saat: 12:51:47
 
"Mesele kadın olmak" diyerek TMMOB 2. Kadın Sempozyumunu gerçekleştiren mimar ve mühendis kadınlar kadın emeğininin durumundan esnek ve güvencesiz çalışmaya, hukuk alanında yaşanan gelişmelerden anayasa değişikliği tartışmalarına birçok konuda AKP dönemi politikalarını kadınların gözüyle masaya yatırdı. Sempozyumda basın açıklaması yapan TMMOB üyesi kadınlar, referandumda “hayır” deme çağrısı yaptı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) 2. Kadın sempozyumunu gerçekleştirdi. "Mesele kadın olmak" başlığıyla İMO Teoman Öztürk Toplantı salonunda gerçekleşen sempozyuma mimar, mühendis kadınların yanı sıra KHK ile ihraç edilen mimar, mühendis ve akademisyenler de katıldı. 

Açılış konuşmasını yapan TMMOB Kadın Çalışma Grubu Başkanı Hanze Gürkaş kadınların var olma mücadelesinden öte var etme kavgası verdiklerini söyledi. Kadın hak ve özgürlük mücadelesine yönelik baskıların arttığını ve kadınların "hayır" diyerek barbarlığa karşı duracağını kaydeden Gürkaş, kadınların şiddete, tacize, tecavüze, emeğinin sömürülmesine, özgürlüklerinin elinden alınmasına karşı artık ceplerindeki “kırmızı kartları” göstermek zorunda olduğunu söyledi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ise siyasi iktidarın cinsiyetçi dil kullanarak politikalarını kadınlar üzerinden yürüttüğünü söyleyerek sempozyumun bu politikaların tartışılması için düzenlendiğini belirtti. OHAL koşulları altında 8 Mart etkinliklerinin yasaklandığı bir süreçten geçildiğini kaydeden Koramaz, baskının sistematik hale geldiğini söyledi.

Koramaz, anayasa değişikliği referandumuna da değindiği konuşmasında sözlerini şöyle sürdürdü: “Nazi dönemini çağrıştıran uygulamaların başkanlık sistemiyle kurumsallaşması söz konusu. 16 Nisanda gerçekleşecek referandumda halkın ihtiyaçlarına çözüm olacak bir düzenleme yok. Cumhurbaşkanı sınırsız yetkilerle donatılıyor. İktidarın ömrü uzatılmaya çalışılıyor. Yolsuzlukların devamının sağlanması isteniyor” dedi. Kadın kazanımlarını yok etmeye çalışan, kadın cinayetlerine göz yuman AKP'nin yapmak istediği anayasa değişikliğinin cumhuriyet değerleriyle kavgasına yönelik bir hamle olduğunu kaydeden Koramaz, "siyasal rejim dönüşümünün tamamlanmaya çalışıldığını" söyledi.

‘UTANÇ YASALARINA DA, TEK ADAMLIĞA DA HAYIR’

TMMOB üyesi kadınlar sempozyumun öğle arasında OHAL koşullarına ve anayasa değişikliğine ilişkin basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı yapan Kadın Çalışma Grubundan Ezgi Pekşen Soysal, savaşa karşı barışı, şiddete tecavüze karşı hayatı savunan, kamusal alanda varlığını sürdürme mücadelesi veren mimar ve mühendis kadınların OHAL kararnameleriyle ihraç edilerek cadı avından payını aldığını söyledi. 16 Nisan’da gerçekleşecek anayasa değişikliği referandumuyla halkların geleceğinin yok edilmeye çalışıldığını, yönetimin tek bir adama teslim edilmeye çalışıldığını kaydeden Soysal, kadınların geleceğini tek adama teslim etmeyeceklerini söyledi. Anayasa değişikliği ile kadınların kazanılmış haklarının her gün tırpanlanmak yerine kökünden sökülüp alınacağını belirten Soysal, “Kadınlar katledilirken de taciz, tecavüz ve cinsel istismar haberleri örtbas edilmeye çalışırken de 'hayır' diyorduk, yetkili ağızlardan kadınlara ve bedenimize ilişkin sözler dökülürken de utanç yasaları çıkarılmaya çalışılırken de 'hayır' diyorduk, şimdi de bu anayasa değişikliğine 'hayır' diyoruz” dedi. 

Evrensel

Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika, TMMOB üyesi kadınlardan 'Tek adamlığa hayır' çağrısı

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Site Yazarları
İmambakır Üküş
İmambakır Üküş: Ataşehir'deki olay Battal İlgezdi değil CHP'ye saldırı olayıdır
Prof.Dr. Ahmet Özer
Giderem Van'a doğru
Atay Sözer
Man Adası Reza'ya karşı
Dr. Dursun Kırbaş
İktidarın ayırdına varamadıkları
Turgut Ünlü
10 Ağustos bana göre Çanakkale zaferi olarak kutlanmalı
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
CHP, bir geniş cephe partisine evrilebilir mi?
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Birgül Ayman Güler: Yönetim sistemimiz hangi model?
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
Ahmet Tatar: FETÖ davaları rotasından çıkmış ve ciddiyetsiz
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Ömer Faruk Eminağaoğlu'dan istifa eden belediye başkanları hakkında suç duyurusu
Yaşar Seyman
Yaşar Seyman; Kadınlar seçme şampiyonu
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim