Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
Beşiktaş UEFA Avrupa Ligi'nde son 16 turda Beşiktaş UEFA Avrupa Ligi'nde son 16 turda
Kılıçdaroğlu: Baskılara gerekli ders sandıkta verilmeli Baskılara gerekli ders sandıkta verilmeli
Nüfus müdürlüklerindeki personel eksikliği seçmenin önünde engel! Personel eksikliği seçmenin önünde engel!
   Yazarlar
Torba anayasa nasıl oylanır?
Bugüne dek milyonlarca insanın hayatını, kurumların işleyişini, vergi oranlarını, ne yiyip ne içeceğini, zeytinlerinin nasıl kesileceğini torba kanunlarla düzenleyen AKP, sonunda torba anayasayı da gerçekleştirmiş bulunuyor.
 
Tarih: 06.01.2017 - Saat: 08:01:03
 
Üç gün kaldı. Toplumda kabul görmediği için “başkanlık” denilemeyen anayasa değişiklik teklifi, bu pazartesi TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek.
“Cumhurbaşkanlığı sistemi” diye kamuflajlı bir isimle sunulan teklif Yunan tragedyalarını hatırlatan bir özelliğe sahip.
Öyle bir kanun teklifi ki bu, Meclis’ten geçtiği anda, ilk icraatı kendisine varlık kazandıran yasama organını etkisizleştirmek olacak.
Genel kurul salonunda verilecek her “evet” oyu, Meclis’i kâğıt üzerinde organ haline getirecek yola bir taş daha döşeyecek.

***
Bilen biliyor; Meclis denetimini bitiren, bütçe hakkını cumhurbaşkanına devreden teklif, aslında 21 madde olarak hazırlanmıştı.
Anayasa Komisyonu’nda 18 maddeye düşürüldü.
Fakat sürpriiz...
Bu teklif gerçekte 18 maddeden oluşmuyor. 18 madde, bir görüntüden ibaret.
Değişiklik yapılan maddeleri tek tek saydığınızda, toplam 51 maddenin değiştirildiğini görüyorsunuz. Yazıyla elli bir...
Bitmedi.
Aynı zamanda anayasanın 21 maddesi de yürürlükten kaldırılıyor.
Yazıyla yirmi bir...
Ve bütün bunlar, kanun teklifindeki sadece iki madde içine yazılarak yapılıyor.
Bugüne dek milyonlarca insanın hayatını, kurumların işleyişini, vergi oranlarını, ne yiyip ne içeceğini, zeytinlerinin nasıl kesileceğini torba kanunlarla düzenleyen AKP, sonunda torba anayasayı da gerçekleştirmiş bulunuyor.
Konu, kim olduğu meçhul bazı gemi sahiplerine vergi avantajı sağlayan son Torba Vergi Yasası görüşmelerinde gündeme geldi. 4 Ocak 2016 akşamı, Meclis Genel Kurulu’nda yani.
CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel dedi ki:
“Torba maddeyle anayasa değiştiren demokratik bir ülke ilk defa görülecek. Madem anayasa değiştiriyorsunuz usulüne uygun olarak değiştirin. Usulüne uygun olarak değiştirmediğiniz bir anayasanın daha sonra geçerliliği ve korunma güdüsü ne şekilde sağlanacak? Elbette ki sağlanamayacak.”
Temizel, Anayasa Mahkemesi’nin denetim sürecine dair, kritik bir hatırlatmada bulunuyor. Anayasa değişikliklerinde, teklif ve oylama çoğunluğuna uyulup uyulmadığına bakıldığını söyleyen Temizel şöyle diyor:
“Oylama çoğunluğuna bakacaksınız değerli arkadaşlar. Maddeleri torbanın içerisine atmış şekilde anayasayı toplu olarak oylayarak değiştiremezsiniz, bunu yapamazsınız. Bunu yapmaya kalktığınız takdirde, anayasanın temel ilkelerini değiştirmiş oluyorsunuz. Dolayısıyla, anayasada değiştirdiğiniz bütün maddelerin hepsinin teker teker burada gelip, görüşülüp oylama yapılması lazım. Çoğunlukla oylama, çoğunluğa uyulma olayı bu anlama gelir anayasalarda.”

Tek tek oylama lazım
Açmak gerekirse, 18 madde gibi görünen anayasa değişiklik teklifinde, bir madde içinde sayılarak değiştirilen 51 madde olduğu için, hepsinin tek tek oylanması ve gerek/yeter oyu bularak kabul edilmesi gerekiyor.
Terör örgütlerinin saldırı alanı haline gelen, ekonomik durgunluk belirtileri artan ülkemiz, şimdi kanun yapma tekniğine aykırı bir anayasa değişikliği eşiğinde.
Yazıyı Meclis tutanaklarından yine Temizel’in sorusuyla bitirelim:
“Gücümüzü ülkenin sorunlarını çözme konusunda yoğunlaştırmak yerine, demokratik bir cumhuriyet olan ülkemizde, iktidar ve yetkilerini Cumhurbaşkanında toplamak için düzenlemeler yapıyoruz.(...) Daha önce belki yüzlerce kere soruldu ama yine sormadan da duramıyoruz; şu anda devlette yönetim erkini elinde bulunduranların dolaylı ve doğrudan kullanmak isteyip de kullanamadığı hangi yetkisi kaldı, hangi yetki eksik?”


Çiğdem Toker - Cumhuriyet

Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika, çiğdem toker, Torba anayasa nasıl oylanır?

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Yazarın Diğer Yazıları
Bütçede müteahhit ödemeleri ...
Görev zararı ve şeffaflık ...
Digitürk’ün ‘No’ ile imtihanı ...
Mülkiye’de hayat bulan şiir ...
CHP’nin feragati yanlıştır ...
  Site Yazarları
İmambakır Üküş
#Hayır çıkarsa ne olur?
Prof.Dr. Ahmet Özer
'Evet', 'Hayır' kıskacında
Atay Sözer
Evetçi vekilin ıstırabı
Dr. Dursun Kırbaş
Uyanma vakti...
Turgut Ünlü
MEB eğitimde yeni müfredata geçiyor
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Yeni-Osmanlıcılığın kayıp parçası
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
FETÖ Çatı Davası
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Gericiliğe karşı halk; söylem değil eylem zamanı dedi!
Yaşar Seyman
'Ünlüleri' dinliyoruz yetkin isimleri değil
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim