Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
AYM’den CHP'li yöneticiler hakkında suç duyurusu AYM’den CHP'li yöneticiler hakkında suç duyurusu
TBMM'de bütçe görüşmelerinde kavga bitmiyor! TBMM'de bütçe görüşmelerinde kavga bitmiyor!
IŞİD'in kaçırdığı 6 Ezidi çocuk Türkiye'de bulundu IŞİD'in kaçırdığı 6 Ezidi çocuk Türkiye'de bulundu
   Yazarlar
Ve Maliye Bakanı açıkladı: Garanti tutarları 2018 bütçesinde
Maliye Bakanı Naci Ağbal, dün Torba Kanun’un görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda açıkladı: KÖİ projelerinde Hazine’ce verilen garantilerden kaynaklanan ödeme tutarları, 2018 yılı bütçe tasarısında gösterilecek.
 
Tarih: 13.10.2017 - Saat: 08:50:12
 
Dört yıla yakın bir zamandır, bu köşede belli aralıklarla işlenen temel konu başlığımız: Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerinin, toplumun ekonomik refahını etkileyen kamu kaynaklarına çıkardığı fatura.
3. köprü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, 3. havalimanı, temeli atılan Çanakkale Köprüsü.
AKP’nin Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yaptırdığı Hazine garantili bu projelere dair sözleşmelerin halktan gizlendiğini, şirketlere döviz üzerinden verdiği trafik garantilerinin getireceği yükün, garantilerin bütçede gösterilmediğini sıklıkla ele aldık.
Yanı sıra, Yap-Kirala-Devret (YKD) modeliyle yaptırılan Şehir Hastaneleri.
Devlet ve üniversite hastaneleri borç içindeyken, Hazine arazisi üzerinde özel sektöre yaptırılan 30’un üzerindeki yüksek teknolojili, “beş yıldızlı otel konforlu”, devasa hastanelere Sağlık Bakanlığı’nın kiracı olduğu şehir hastanelerini de öyle. (Sadece Bilkent Şehir Hastanesi’ne 25 yılda ödenecek kira 23.4 milyar TL.
Her iki grup da yani YİD ve YKD modelleri, (artık verimsizliği anlaşıldığı için doğduğu topraklarda terk edilmeye başlayan) Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) politikasının unsurları.

***

Sözü KÖİ projelerine dair önemli gelişmeye getireceğim.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, dün Torba Kanun’un görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda açıkladı: KÖİ projelerinde Hazine’ce verilen garantilerden kaynaklanan ödeme tutarları, 2018 yılı bütçe tasarısında gösterilecek. Ağbal, bu haberi KÖİ projeleri yapan firmalara sağlanacak vergi muafiyetine yöneltilen eleştiriler sırasında verdi. Bakan Ağbal, 17 Ekim’e dek Meclis’e sunulması gereken 2018 bütçe tasarısının yanı sıra, bir de Kalkınma Bakanlığı ile birlikte -3-4 ay önce başlatılan- ortak bir çalışma yürütüldüğünü de duyurdu. Bu yıl sonuna dek bitirilmesi gereken çalışma, KÖİ projelerinin, toplam sürelerini de içine alan bir yük hesabını içerecek.

Saraçoğlu’na dokunulmayacak 

Bir “torba”, 60’ın üzerinde kanunda 130 madde ile değişiklik yapma iddiasında olunca, görüşmelerin tartışmalı geçmesi kaçınılmaz. Çarşamba akşamı komisyonda, CHP’li Bülent Kuşoğlu ile Bakan Ağbal arasında Saraçoğlu lojmanlarına dair yazılarımın gündeme geldiğini öğrendim.
Maliye Bakanı, yazılarıma konu ettiğim bölgeyle ilgili, üç yıl önce verdiği taahhüdün arkasında durduğunu tekrarlamış. Ve şöyle demiş:
“Size söz veriyorum, bugün orada kaç ağaç varsa daha fazla ağaç olacak, ne kadar yeşil alan varsa daha fazla yeşil alan olacak ve gerçekten, bunu, Ankara’nın bir prestij projesi olarak hayal ediyoruz, ümit ediyoruz. Emlak Konut’la konuşmalarımızda, hayallerimizde bunlar var. Ha, bunu yapmayız da bir beton yığını yaparsak ben onun hesabını veririm. Asla buna müsaade etmeyiz. Hükümet olarak -bunu Hükümet olarak da paylaşıyoruz- gerçekten Ankara’ya yakışır güzel bir proje yapmak istiyoruz.”
Emlak Konut Genel Müdürü ile konuştuğunu “projenin lansmanını” en kısa süre içinde yapacaklarını anlatmış. Kuşoğlu’nun ilgili Bakanlar Kurulu kararında, lojmanların “Gayrimenkul satış vaadi ve arsa payı karşılığında hasılat paylaşımı esaslı” devredildiğini hatırlatması üzerine de bunun “genel bir ifade olduğunu, hiçbir yapıyı yıkmayacaklarını, orijinaline uygun bir şekilde yeniden dizayn edilerek, orada birtakım yeni sosyal donatı alanları oluşturulacağını” kayda geçirmiş.
Fikri takip gereği, bizden aktarması.

Çiğdem Toker - Cumhuriyet

Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika, çiğdem toker, Ve Maliye Bakanı açıkladı: Garanti tutarları 2018 bütçesinde

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Yazarın Diğer Yazıları
Çiğdem Toker: Akkuyu’da Rusya’dan manidar hamle ...
Kuğulupark hatırladığınız gibi değil ...
Çiğdem Toker: Metro inşaatlarında işten çıkarma ...
Çiğdem Toker: İstanbul metroları finansal darboğazda ...
Çiğdem Toker: Togem-Der, Sarraf’tan 18 milyon TL aldı mı? ...
  Site Yazarları
İmambakır Üküş
İmambakır Üküş: Ataşehir'deki olay Battal İlgezdi değil CHP'ye saldırı olayıdır
Prof.Dr. Ahmet Özer
Giderem Van'a doğru
Atay Sözer
Man Adası Reza'ya karşı
Dr. Dursun Kırbaş
İktidarın ayırdına varamadıkları
Turgut Ünlü
10 Ağustos bana göre Çanakkale zaferi olarak kutlanmalı
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
CHP, bir geniş cephe partisine evrilebilir mi?
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Birgül Ayman Güler: Yönetim sistemimiz hangi model?
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
Ahmet Tatar: FETÖ davaları rotasından çıkmış ve ciddiyetsiz
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Ömer Faruk Eminağaoğlu'dan istifa eden belediye başkanları hakkında suç duyurusu
Yaşar Seyman
Yaşar Seyman; Kadınlar seçme şampiyonu
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim