Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
Bakanlığın kaçak dediği Şırnak'taki maden ocağı özel şirkete ihale ile verilmiş! Ruhsatsız demişlerdi, ihale ile vermişler!
İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Türkiye'ye geliyor İran'dan Türkiye'ye kritik ziyaret
Dışişleri: ABD heyetiyle vize görüşmesi olumlu geçti Dışişleri: ABD heyetiyle vize görüşmesi olumlu geçti
   Eğitim
Yeni üniversiteye giriş sistemi Meclis gündeminde
YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın, yeni üniversiteye giriş sistemini açıklamasının ardından CHP Aydın Milletvekili Metin lütfü Baydar, yeni sınav sitemine ilişkin yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.
 
Tarih: 13.10.2017 - Saat: 13:08:08
 
YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın, yeni üniversiteye giriş sistemini açıklamasının ardından CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfü Baydar, yeni sınav sitemine ilişkin yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Baydar, önergesinde YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın sözlerini hatırlarak şu ifadeleri kullandı: "Saraç yeni sistemin bir yıldır üzerinde çalıştıklarını vurgulayarak, sınavın 3 oturum olacağını ifade etti. İlk oturumda 40 Türkçe, 40 Matematik sorusunu tüm adayların çözmesi gerektiğini söyleyen YÖK Başkanı, “ Sınavda 80 soru sorulacak. Temel yeterlilik testi puanını en az 150 olması gereklidir. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olan ise lisans bölümlerine yerleşebilecek” demiştir. İkinci oturumun aynı gün öğleden sonra yapılacağını kaydeden Saraç, Türk dili ve edebiyatı-coğrafya, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri olmak üzere 4 testten bölümlere göre öğrencilerin yanıtlayacağını söylemiştir. Yeni sistemde Dil sınavına girmek isteyenlerin Pazar günkü üçüncü oturuma da girmeleri gerekmektedir."

CHP'li Baydar, yeni sınav sistemine ilişkin TBMM Başkanlığı'na şu soruları sordu:

-YÖK Başkanının ifade ettiği 1 yıllık çalışma hangi eğitim kurum ve kuruluşlarıyla yapılmıştır? Hangi eğitimcilerden görüş alınmıştır?

-Birinci oturumdaki 40 Türkçe ve 40 Matematik testi ile iki milyonun üzerinde sınava giren öğrencileri ayrıştıracağı için soruların bir bölümünün zor olacağı düşünüldüğünde, öğrenciler kaldırdık dediğiniz dershanelere daha da bağımlı olmayacak mıdır?

- Böyle bir değişiklik aynı TEOG’da olduğu gibi neden öğrenciler önceki sisteme göre çalışmaya başladıktan sonra yapılmıştır?

Vişne Haber Ajansı


Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika,

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Site Yazarları
İmambakır Üküş
İmambakır Üküş; Kadir Topbaş istifası zincirin ilk halkası
Prof.Dr. Ahmet Özer
Giderem Van'a doğru
Atay Sözer
Büyük nümayiş
Dr. Dursun Kırbaş
İktidarın ayırdına varamadıkları
Turgut Ünlü
10 Ağustos bana göre Çanakkale zaferi olarak kutlanmalı
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
CHP, bir geniş cephe partisine evrilebilir mi?
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Toroslar Ağlarken
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
Ahmet Tatar: FETÖ davaları rotasından çıkmış ve ciddiyetsiz
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Adalet yürüyüşü yarınlar için
Yaşar Seyman
Benazir'i neden yazdım?
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim